17

Türk dünyasının önemli opera sanatçıları, bu yıl Leyla Gencer’in anısına gerçekleştirilecek “17. Opera Günleri”nde konserler verecek.

Türk halkları arasında kültürel ve sanatsal işbirliğini geliştirmek amacıyla çok sayıda projeye imza atan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk dünyasının önemli opera sanatçılarını bu yıl operasanatçısı Leyla Gencer’in anısına gerçekleştirilecek “17. Opera Günleri”nde buluşturacak. Türk opera sanatçısı Leyla Gencer’in anısına gerçekleştirilen bu yılki etkinliklerde, TÜRKSOY üye ülkelerinden 15 opera sanatçısının sahne alacağını bildirildi. Bu özel etkinliklere Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, Altay (Rusya Federasyonu), Başkurdistan (Rusya Federasyonu), Gagavuz Yeri (Moldova), Haka (Rusya Federasyonu), KKTC, Saha Yakut (Rusya Federasyonu), Tataristan (Rusya Federasyonu), Tıva (Rusya Federasyonu) ile Doğu Türkistan’dan da katılım olacak.

İlk konser, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşliğinde 15 Eylül’de saat 20.00’de yapılacak. Bu tarihi konserin ardından Türk dünyası opera yıldızları Türkiye turnesine çıkacak.

Konser tarihleri ise şöyle:

“İstanbul: 15 Eylül Pazartesi / Leyla Gencer Opera ve Kültür Merkezi

Bursa: 17 Eylül Çarşamba / Ördekli Kültür Merkezi

Ayvalık: 19 Eylül Cuma / Taksiyarhis Klisesi

Bodrum: 21 Eylül Pazar / Bodrum Kalesi

Marmaris: 22 Eylül Pazartesi / Marmaris Kalesi

Ödemiş: 24 Eylül Çarşamba / Ödemiş Kültür Merkezi

Girne: 26 Eylül Cuma / Bellapais Manastırı

Girne: 29 Eylül Pazartesi / Girne Amerikan Üniversitesi