wreck-it-ralph

Uzun süredir yazmayı düşündüğüm Disney çıkışlı bir animasyon filmi listemde öylece duruyordu. Oyunbozan Ralph… Bizleri her zaman eğlendiren, güldüren, çocukluğumuza döndüren animasyonları da unutmamak gerekir değil mi? Sizleri şöyle bir Ralph’ın dünyasına götürelim ve “ah nerede o eski video oyunları” dedirtelim.

Ralph’in hikayesi video oyunlarının renkli dünyasında geçiyor. Aslında bir anlamda tüm maceranın bir oyun salonunda geçtiğini de söyleyebiliriz. Eski tarz oyunlarla, yüksek çözünürlüklü kahramanlarının bir arada olduğu ve onları çarpıştırdığı bu oyun salonunda varlığını korumayı başaran Fix-It Felix adlı eski bir oyunun kötü kahramanı olan Ralph, filmin baş karakteridir.

Fix-It Felix oyununda Ralph, içerisinde çok sayıda sakinin bulunduğu apartmanı parçalamaya, Felix ise binayı tamir etmeye çalışıyor. Filmde kötü adam olmanın getirilerinden oldukça bunalan Ralph, artık kötü karakter olmak istememekte, Felix’i, madalyalarını, onun insanlardan gördüğü ilgi ve sevgiyi kıskanmaktadır. Aynı zamanda bir çöplüğün içerisinde yaşayan Ralph, buradan bir şekilde kurtulup diğer oyunların dünyasına dalmak ve onların arasına da karışmak istemektedir. Önce bir savaş oyunu olan Hero’s Duty’ye uğrar, oradan yolu bir şekilde kız çocuklarının otomobil yarışı yaptıkları, şekerden yapılmış bir dünyası olan Sugar Rush’a düşer. Burada tanıştığı, kendisi gibi toplum dışına itilmiş kız çocuğu olan Vanellope, Ralph’in tüm dünyasını değiştirecektir.

158393-wreck-it-ralph

Ralph’ın oyunu terk etmesinden sonra Fix-It Felix, oyun salonunun sahibi tarafından “bir süre tamirde olacaktır” yazısı ile askıya alınıyor. Paniğe düşen Felix ve apartman sakinleri oyunun tamamen kalkmasından endişelenir. Ve Felix Ralph’i bulup geri getireceğini, her şeyi yoluna sokacağını söyleyerek birkaç günlük zaman zarfında hemen harekete geçer ve Ralph’in Hero’s Duty de tanıştığı güçlü ve çekici bir kadın olan Calhoun ile beraber Ralph’in peşine düşer. Bundan sonrasında ise karakterlerimiz maceradan maceraya koşar.

Filmin yönetmeni Rich Moore bana göre çok sağlam bir iş çıkarmış. Filmin temposu baştan sona akıp gidiyor. Ortada iyi yazılmış bir senaryo ve üzerlerinde çalışıldığı çok belli olan karakterler var. İnce verilen detaylar izleyicinin filmden kopmasını tamamen engelliyor. Hem çocuklara hem de büyüklere hitap etme işlevini de gayet başarıyla yerine getiriyor. Belki mizahi açıdan çocuklara biraz daha fazla hitap eden bir yanı var ama bunda da zararlı görünen bir durum yok.

Ralph’in renkli, yaratıcı ve eğlenceli dünyasını öyle çok teknolojik yönü ağır basan bir yapının içinde sunmuyor. Temasal anlamda ise dostluğun ve birlikte hareket etmenin önemi vurgulanırken, toplum dışına itme, farklılıklarından ötürü yalnızlığa terk etme gibi davranışlara karşı olumsuz tavır alınıyor. Filmin kahramanı Ralph de bir şekilde, ancak kendisi gibi olarak mutlu olabileceğini, başkalarının kendisi hakkında neler düşündüklerini önemsememeyi öğreniyor. Bir anlamda olgunlaşıyor diyebiliriz. Üstelik bu olgunlaşmanın küçük bir kız çocuğu sayesinde gerçekleşiyor olması da oldukça anlamlı bir başka mesaj içeriyor.

Wreck_it_ralph_fix_it_felix_walt_disney_pictures_classic_2012_2_november_25_diciembre_rompe_ralph_ralph_el_demoledor_personajes_characters_captura_screencaps_still

Oyunbozan Ralph, aynı zamanda video oyunlarının dünyasında geçmesi yönüyle de ilgi çekici bir özellik gösteriyor. Filmin hikayesinin içerisinde yer tutan üç oyunun dışında, Street Fighter, Sonic, Pac-Man gibi bilindik oyunlara da şöyle bir uğruyoruz. Özellikle tüm oyunların kötü adamlarının bir arada toplandıkları psikoterapi sahneleri oldukça yaratıcı. Ralph ile birlikte, zombileri, Street Fighter’ın Zangief’i gibi kötü adamları görüyor olmamız da hoş sürprizler. Belki video oyunları dünyasına uğramışken, bu oyunların popülaritesinin tavan yaptığı 80’lerdeki ünlü oyunların karakterlerini daha fazla görmek istiyor insan, ancak filmin öyle video oyunları olmak gibi bir niyeti yok.

Anlatmaya çalıştığı bir öykü ve bize tanıttığı karakterleri var ve Rich Moore filmini bu yönde ilerletmekte kararlı davranıyor. Aslına bakılırsa bunun oldukça yerinde bir tercih olduğu da net olarak görülüyor. Zira öykünün taşıdığı potansiyeli kullanmak adına buraya el atılmış olsa, daha dağınık ve odağı şaşmış bir film de ortaya çıkabilirdi… Krakterleri seslendirenleride unutmamak gerekiyor. Ralph’e John C. Reilly, Vanellope’ye Sarah Silverman, Felix’e Jack McBrayer ve Calhoun’e Jane Lynch hayat veriyor.

Wreck-It Ralph cast John C. Reilly as Wreck-It Ralph, Jack McBrayer as Fix-It Felix Jr., Jane Lynch as Sergeant Calhoun, Sarah Silverman as Vanellope von Schweetz

Düzgün alt metinleri, yerinde mizahı, doğru mesajları, atari oyunlarıyla yarattığı nostaljisi, özgünlüğü, yaratıcılığı ve referansları ile büyük küçük herkesin izleyebileceği iyi bir film Oyunbozan Ralph… Filmde geçen bir Ralph sözü ile kapatalım yazımızı.

”Kötüyüm.. Ve bu iyi! Asla iyi olmayacağım ve bu kötü değil.. Olmak istediğim biri varsa, oda benim! İyi olmak için madalyaya ihtiyacım yok! “