İlk Pearl Jam ismiyle tanıştığımız yıllardı, hemen akabinde Eddie Vedder ismi cümle içinde kullanılırdı. Daha küçüktük… Kendileriyle hayatımıza giren Black‘le, Betterman‘le, Even Flow‘la, Immortalityl‘e ve daha niceleriyle yıllarımızı geçireceğimizden habersizdik. “Kareli gömlek, dizaltı şort, postal” combosuna onlarla hayran olduk. Onlara özendik. Zamanında Even Flow performanslarını seyrederken coşup, Jeremy ile isyan eder, Black ile hüzünlenirdik.

Seattle, Washington kökenli bir rock müzik grubu olan Pearl Jam, 1990 yılında Ament, Gossard ve McCready tarafından kuruldu. Daha sonra ise gruba Eddie Vedder ve baterist Dave Krusen dahil edildi. Grup 1990 yılında Epic Records ile albüm sözleşmesi imzaladılar. Sonra “Ten” albümünün stüdyo kayıtları tamamlandı. Krusen, 1991 yılının Mayıs ayında gruptan ayrılma kararı alırken yerine önceden Edie Brickell & New Bohemians grubunda yer alan Matt Chamberlain katıldı. Matt Chamberlain sadece Alive adlı parçanın klibinde yer aldıktan sonra gruptan ayrılma kararı aldı. Matt Chamberlain önerisi ile gruba katılan Dave Abbruzzese, “On” albümünün canlı performansları dahil geride kalan tüm çalışmalarda görev almıştır. On (Ten) adlı albümü 1990 yılından en fazla satan albümler arasında yer aldı. Pearl Jam grubu kısa zamanda popülaritesini artırırken aynı zamanda Seattle kentine özgü olarak bilinen grunge adlı rock grupları kategorisinde yer almaya başladılar. Jeremy adlı parçaları ise 1993 yılında Gramy Ödül Töreninde En İyi Rock Şarkısı ve En Sert Rock Şarkı Performansı olmak üzere iki ödüle layık görüldü.

Pearl Jam grubu MTV Müzik Ödülleri Töreninde 4 farklı ödül daha aldı. Bunlar; Jeremy adlı şarkının klibi ile “Yılın Klibi” ve “En İyi Grup Klibi”. Rolling Stone adlı Amerikan müzik dergisinin belirlediği tüm zamanların en iyi 500 şarkısı arasında On (Ten) albümü 207 sırada yer alırken, Jeremy parçası ise 90’lı yılların “En İyi 100 Şarkı Listesinde” 11.sırada yer alma başarısını göstermiştir.

Pearl-Jam-Barclays-14

Dayanılmaz bir rahatlıkla hüzünlenebileceğiniz ve müziğin güzelliğine kendinizi kaptırıp başka bir yerde dünyasal sorunları içinizde bir hareketlilik ile hissedeceğiniz, bugün bile halen defalarca kez dinlenilen Pearl Jam grubunun en unutulmaz konser anlarını sizler için derledik.

ORPHEUM THEATER – NİSAN, 12 1994

Boston Orpheum Tiyatrosu’nda 1994 yılında verdikleri konserde “Alone”, “Dirty Frank”, “Immortality”, “Not for You”, “Even Flow” ve süper bir Neil Young cover’ı “Fuckin’ Up” gibi şarkıları seslendirdiler. Tıka basa dolu olan bu konser hayranları tarafından hiç unutulmadı.

 

KEY ARENA – KASIM 6, 2000

2000 yılında çıktıkları dünya turlarının son durağı olan Seattle konserinde grup özel bir performans sunarak kendi evlerinde tüm hayranlarını çok mutlu ettiler. 18 şarkı seslendirdikleri konserde en büyük sürpriz ise Jimmy Hendrix‘in “Little Wing” şarkısını söylemeleri idi.

MADISON SQUARE GARDEN – EYLÜL 11, 1998

New York City’de 1998 yılında gerçekleşen konserde grup, 1992 yılında vizyona giren Singles filmi için yaptıkları Breathe şarkısını seslendirdiler. Haliyle en büyük alkışı da bu şarkıdan aldılar. Şarkının açılışında Vedder şöyle der; “Ne, organize din falan mı kuruyorsun? Burada kolektif bir grup olarak geldik ve vermek, vermek, vermek ve daha fazlasını istersin? Hak ettiğini düşünüyor musun? Evet, bence de. S….tir et, onu oynayacağız!”

ALPINE VALLEY MUSIC THEATER – EYLÜL 4, 2011

Pearl Jam’ın durakladığı zamanlar olan 2011 yılında yazar ve yönetmen Cameron Crowe, Pearl Jam üzerine eşsiz ve son derece değerli bir belgesel olan PJ20‘yi çekti. Bu filmle kendi yolculuklarının yirminci yılını kutlayan grup, belgesel kapsamında 2 konser verdi.

WRIGLEY FIELD – TEMMUZ 19, 2013

Chicago’da statta verilen bu konserde yağan yağmur bile Pearl Jam hayranlarını durdurmadı ve stat tamamen doldu. Gelen fırtına nedeniyle iki bölüme ayrılan konserin ilk bölümünde grup 45 dakika boyunca toplamda 7 şarkı seslendirebildi. Ardından diğer bölümde de 10 şarkı seslendirerek akşam 10’da başlayan, herkesin içlerine kadar ıslandığı konser gece 02.00 civarında sonlandı. Grup bu konserde Neil Young’ın “Rockin’ in the Free World” şarkısınıda seslendirdi.

THE GORGE – EYLÜL 1, 2005

Colorado’da harika bir konser mekanı olan Red Rocks‘da Pearl Jam, 2005 yılında sahne alır. Sahneden yukarıya doğru uzanan tribünün dimdik, eğimin çok fazla ve her iki yanınızda da sizinle birlikte aşağıya doğru paralel uzanan kayaların olduğu bu konser alanının atmosferini tadan hayranlar konserden oldukça memnun görünüyorlar. Pearl Jam sahnede, kendi şarkıları haricinde The Who‘nun “Baba O’Reilly” cover’ını da seslendiriyor.

SOLDIER FIELD – TEMMUZ 11, 1995

11 Temmuz 1995 yılında Pearl Jam, Chicago Bears‘da biten turnelerinin en büyük “veda” konserini veriyorlar. Solist Eddie Vedder, sahneye çıkmadan önce şu sözleri söylüyor, “Bu sahneyi kullanmamıza izin verdiğiniz için teşekkür etmek istiyorum,” ve ardından burada konser veren diğer gruplara hitap ederek, “Biz onlar gibi uzun oynamayacağız” diyor ve gerçektende dediği şekilde tam 3 saate sıkıştırdıkları konserde sadece bilindik ve sevilen şarkıları seslendiriyorlar. Sly Stone’nun “Everyday People” ve Pete Townshend’in “Let My Love Open the Door” coverlarını da araya sıkıştırıyorlar.

13 bin kişinin yer aldığı konserin en ilgi gören anı ise “Blood” şarkısının seslendirildiği zaman oluyor. Kırmızı ışıkların hakim olduğu o anı anlatmaya kelimeler yetmez. En iyisi mi izleyin.

Grubun Stüdyo Albümleri

Ekran Resmi 2016-08-23 14.58.42

Kaynak: consequenceofsound, pearljam.com