picasso-tablo

BBC’nin haberine göre, Picasso’nun 1912 tarihli kayıp tablosu “Keman ve Bass Şişesi“, İtalya’da bir çerçevecide yurtdışına satılmak üzereyken bulundu.

Uzun zamandır kayıp olan tablonun bulunması müzecileri çok sevindirdi. Resmin bulunduğu çercevecide çalışan usta tablonun 37 yıl önce kendisine hediye edildiğini söyleyerek durumu karmaşıklaştırdı. Çerçeve ustası 1978’de Roma’daki atölyesine gelen bir müşterisinin çerçevesini ücret almadan tamir ettiğini, onun da bu jesti karşılığında kendisine bu tabloyu verdiğini belirtti. Hediye tablonun Picasso’ya ait olduğunu bilmeyen çerçeveci, tabloyu elindeki diğer eserlerin yanına kaldırdı. Çerçeveci ancak geçen yıl bir tesadüf sonucu tablonun Picasso’ya ait olabileceğini öğrendi ve yurtdışındaki açık artırma evleriyle temasa geçti. İngiliz Sotheby’s müzayede evinin tablonun satışını yürütmek için devletten yetki istemesiyle de polis alarma geçti.

Tablo için açılan soruşturmanın halen devam ettiği gelen haberler arasında. İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini de “Picasso tablosunun kaderi, soruşturmanın sonucuna bağlı” dedi.

Kaynak

sabah.com.tr

bbc.com