yanlışlıklar komedyası33

19. İstanbul Tiyatro Festivali son hız devam ediyor. Ben hepi topu 3 oyun seçmiştim festival içinde. İlki “Bir Yaz Gecesi Rüyası” idi. İkinci oyunum ise “Yanlışlıklar Komedyası” oldu. İki akşam üst üste Shakespeare!

Bu sene Shakespeare’ in doğumunun 450. yılı olması sebebi ile bol miktarda Shakespeare oyunu izleme şansı edindi tiyatro seyircisi. Festivalde de çok sayıda Shakespeare oyunu vardı. Oyunların kimi yerli, kimi yabancı ekipler tarafından sahnelendi; sahnelenmeye de devam ediyor. 

Oyunun detaylarını vermeye başlamadan önce söylemek istediğim sadece şu: Shakespeare oyunlarını sadece İngilizler oynasın! Çok iddialı bir giriş mi oldu? Propeller Theatre Company’ den iki akşam üst üste izlediğim oyunlar bunu düşünmeme sebeptir.

Yanlışlıklar Komedyası Shakespeare oyunları içinde en kısa süreni. Olaylar, eski çağlarda Efes’ te geçer aslında. Ancak bizim oyunumuzda olaylar Efes’ te değil de Meksika’ da geçiyordu sanki. Zira ortada gezen, Meksika şapkalı gitar çalan müzisyenler, daha da ötesinde Meksika aksanlı gardiyan arkadaş bende bu hissiyatı yarattı.

Oyunun konusundan biraz bahsetmekte fayda olabilir belki. Egeon, çok önce geldikleri Epidamnum’ da, karısı Emilia ikiz oğlan doğurmuştur. O sırada Egeon ve ailesinin kaldığı yerde, aynı saatte bir köylü kadınında ikiz oğulları olmuştur. Egeon da bunu görünce büyüdüklerinde oğullarına hizmet etmeleri için köylü kadından bu çocukları satın almıştır. Ancak oradan dönerken bindikleri gemi kaza yapar ve kazadan sonra Egeon’ un karısı, oğlu ve köle çocuklardan biri kaybolur ve bir daha haber alınamaz. Kazadan kurtulan ikizler büyüdükten sonra kardeşlerini aramak için Siraküza’ ya giderler. Bunun üzerine aynı yerde bulunan ve birbirlerinden haberleri olmayan ikizleri kendileri dahil olmak üzere herkes karıştırmaya başlar. Ve bu olaylar büyük bir yanlışlık ve kargaşaya yol açar.  Egeon sadece ilk sahnede ve son sahnede görünür. 

Salona girdiğimizde oyuncular yine sahnedeydiler. “Bir Yaz Gecesi Rüyası” nda olduğu gibi, yine müzikleri kendileri yapıyorlardı. Dekorda, kostümlerde ve müziklerde 80′ lerin izlerini motif gibi işlemiş yönetmen Edward Hall. 

fotoğraf

Oyuncular yine ilk oyun kadrosunda olan oyunculardı. Böyle iki oyunu, iki akşam üst üste, hatta bütün hafta boyunca, aynı enerji ile devam ettirmeleri gerçekten ciddi bir başarı bence. 

Propeller ekibi, oyunlarını Shakespeare döneminden çok da farklı tekniklerle yapmıyor aslında. Yine bütün kadro erkek, yine perde arasında fuayede şarkılar ile halkı eğlendiren oyuncular… 

Edward Hall, bir oyunu rezil de edenin vezir de edenin yönetmen olduğunun ispatı adeta. Karışıklıklar, tuhaflıklar, yanlışlıklar ve olabilecek her türlü saçmalık üzerine kurulu bu tip oyunlar kesinlikle yönetmenin hayal gücü ile şekillenip, ruh buluyorlar. İşte Hall da bunu oyunda çok iyi kullanmış. Ayrıca oyuncuların yetenekleri de gerçekten takdire şayan bir durumda. Bir kere her oyuncu yine ilk oyunda olduğu gibi bir enstrüman kullandı oyun boyunca. Hatta oyunun bazı yerleri müzikal havasına bile büründü diyebilirim. Yönetmenin, oyunun bütün yükünü oyunculuklar üstüne kurmuş olduğu da bir başka dikkat çekici nokta. 

Yüzümüz gülerek çıktık oyundan. Hatta oyunun bir yerinde “oyun hiç bitmese!” diye de geçirdim içimden. Keşke böyle ekipleri daha sık izleme şansımız olsa! 

yanlışlıklar komedyası.jpg22