“Roger Waters: The Wall” belgeseli 1979 yılı Pink Floyd albümünü kapsayan yaptığı son turu anlatıyor.

Roger Waters 71. yaşını Uluslararası Toronto Film Festivali‘nde Dünya Prömiyeri Belgeseli ile kutluyor. Eski grup üyesi olan Waters Elgin Tiyatrosu‘nda filminin tanıtımını yaparken, izleyiciler arasından bir hayranı doğum gününü çığlıklar eşliğinde kendisine haykırdı. Doğaçlama bir koro ile doğum günü şarkısını söyleyen izleyicilerine Waters, kendi has üslubuyla teşekkür etti.

Roger Waters :  The Wall‘ belgeseli 1979 yılı Pink Floyd Albümünden ilham kaynağı olan ve konser turunu anlatan film olma özelliği taşıyor.

Waters daha evrensel ve savaş karşıtı bir yaklaşımı göstermeyi amaçlayan bu belgeselde, yardımcı yönetmen Sean Evans’la beş yıl kadar çalıştıklarını seyircilerine aktarmayı ihmal etmedi. Dört yıl önce Toronto’da başlatılan bu tur, yaklaşık olarak 500 milyon dolar hasılat elde etti. 

Filmin gösterim sonunda ise, Waters ayakta alkışlanarak, soru-cevap bölümüne geçildi. TIFF CEO’su Piers Handling moderatörlüğünde, Waters’ın güçlü siyasi duyguları hakkında bir soru ve bunun için alınan bir eleştiri geldi. Waters ise bu soruyu kibarca kendisinin güçlü, insancıl özellikleri ailesinden geldiğini söyleyerek yanıt verirken, kendisini savunma gibi bir mücadelesinin olmadığı da görüldü.

Ayrıca bu konuşmalar sırasında İsrail – Filistin arasındaki gerginlik ile ilgili bilgi verirken, İsrail tarafında olmadığını da belirtti.

Waters ‘ın belgeselinin sinemalardaki gösterim tarihi ise daha belirtilmedi.

Kaynak: www.billboard.com