Seçenekleri tartıyoruz millet.

Uyarı: Pirates of the Caribbean: Salazar’s Revenge (Karayip Korsanları Salazar’ın İntikamı) için önemli spoilerlar yer almakta…

Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı ya da diğer adı ile Ölü Adamlar Masal Anlatamaz, şimdi sinemalarda ve gerçekten çok güzel.

En güçlü devam filmi olmanın yanı sıra, Salazar’s Revenge tüm Franchise için yumuşak bir yeniden başlatma ve tatmin edici bir potansiyel finale dönüşmesinin ince dengesini yönetiyor. Gişe hala işliyor ve kimlerin ne kadar hasılat elde edileceği tahmin bile edilemiyor.

Bu yüzden Disney‘in canavarının henüz ‘stop’ demesi mantıklı değil – ilerlemeye devam eden Korsanlar’dan bekleyebileceğiniz de bu.

Derin nefes alın…

İşte herkes şimdi burada!

Ana oyuncuların ve kimlerin geri döndüğü:

JACK

İlk ve en kolayı olan Captain Jack Sparrow (Johnny Depp), beş filmden sonra küfreden borçlardan ve dar kaçışların ardından Salazar’ın İntikamı’nın sonunda, Siyah İnci’yi canlı, iyi ve kontrol altında tutuyor. Güvenilir arkadaşı ve tabi ki ikinci kaptan Gibbs (Kevin McNally) ile yeni maceralara çıkıyor.

WILL ve ELIZABETH

Oğulları Henry (Brenton Thwaites), Poseidon Trident’ını (Poseidon’un Üçlü Mızrağı) kırarak denizdeki tüm lanetleri kaldırırken, Will Turner Uçan Hollandalı’dan kurtarıldı ve eşi Elizabeth Swann ile bir araya geldi. Will, Davy Jones‘un (Bill Nighy) kalbini At World’s End’de bıçakladığında lanetli olmuştu.

BARBOSSA

Barbossa (Geoffrey Rush), kızı Carina’yı (Kaya Scodelario) kurtarmak adına kendini feda ederek Will’i lanetten kurtarır. Bu bütün lanetlerin ortadan yok olması ve de Salazar‘ın (Javier Bardem) tekrar insana dönmesi, ölümsüzlüğünü kaybetmesinden dolayı da denizin dibini boylamasına sebep oldu.

CARINA ve HENRY

Franchise’ın devam ettirilmesinin genç yeni gelen Henry ve Carina’yı içereceği çok muhtemel görünüyor. Kaya Scodelario’nun bağımsız astronomundan daha fazlasını görmek istiyoruz, ancak Salazar’ın İntikamı, bir korsan olma arzusu olduğunu ima etmiyor. Henry babasını geri getirdiği gibi, Carina’nın Trident of Poseidon’u (Poseidon’un Üçlü Mızrağı) bulmak için yaptığı büyük bir görev zaten tamamlanmıştı – bu onu kesinlikle başka görevlerden uzaklaştırmadı.

Belki de mirasının keşfedilmesi, yani Barbossa’nın kızı olduğu keşfi, biraz motivasyon sağlayabilir mi? Belki de babasını ölümden geri getirmenin bir yolunu bulacaktır! Elbette, Barbossa, Dead Man’s Chest‘te daha önce ölümden geri döndü, bu yüzden onun için son olmamalı. Denizde daha garip şeyler oldu.

pirates of the caribbean salazar's revenge Kaya Scodelario ile ilgili görsel sonucu

Veya belki de Jack’le güç birliği yapacak ve sıkıcı yaşlı Henry’yi terk edecektir. Sonuçta Jack, Gibbs’e nihai vuruşunda, yeni hazineyi bulmak için yıldızları kullanacağına dair ima ediyor, bu yüzden Siyah İnci’nin konum bulma rehberi Carina’dan daha iyi kim olabilir? Barbossa ruhunu etrafında tutmanın bir yolu olurdu.

DİĞERLER

On Stranger Tides‘de tanıştığımız insanlar gelince, Disney’in onları çoktan unuttuğu görünüyor. Angelica (Penelope Cruz) hala adada sıkışmışken, Philip (Sam Claflin) ve Syrena (Àstrid Bergès-Frisbey) okyanusta hala mutlu bir şekilde sevgi içerisindeydi ve Blackbeard (Ian McShane), Gençlik Çeşmesi sayesinde ölmüştü. İronik, değil mi!

VE BÜTÜN HER ŞEY BİTTİKTEN SONRA DEVAM İHTİMALİ VİDEOSU

Filmin sonunda yeniden bir araya geldikten sonra Will ve Elizabeth’in evlerinde barış içinde uyuduklarını görüyoruz; Davy Jones’tan önce ya da pençesi en azından odaya sürünmeden önce, şok şok şoooookk… Kıskaçlarının ve kendisinin gölgesi ile seyirciyi de ‘Aman Tanrım, hadi canım’ dedirten Davy Jones’un hayalinin şaşkın Will’in uyanmasıyla bunun bir rüya olduğunu fark etmesi.

Bu bir Pirates 6, Davy Jones’un Will Turner’ı sudaki ekibinin bir üyesi olarak geri kazanmak için görebileceği anlamına mı geliyor? Will hala lanetli mi? Bu, hikaye anlatımının tümüyle yükünü taşımaz, ancak Will ve Elizabeth’in seriye geri dönmeleri için kapıyı açık bırakıyor. Belki Elizabeth bu sefer gerçekten bir çizgi çekecektir!

Keira Knightley‘nin önemli bir rolle seriye geri dönmesini istememize rağmen, Orlando Bloom, Salazar’ın İntikamı’nın gelecekteki devam filmi için “daha fazla yer” bırakması konusunda etkisini gösteriyor. Belki Henry Turner ile baba-oğul işi daha görürüz!

Final mi?

Elbette, Salazar’ın İntikamı her ne sebeple olursa olsun gişelerdeki lütfu getirmezse, film Kaptan Jack’in son gezisiydi.

Disney, nihai maceranın “final macerası” olduğunu belirterek, final gezisi için zemin hazırlıyordu. Bununla birlikte, uzun süren devamlar söz konusu olduğunda “son” sözcüğüne büyük miktarda tuzla atılabilir.

Yavaş bir yeniden başlatma

Bunun yerine, Salazar’ın İntikamı’nı serinin yumuşak bir şekilde yeniden başlatılması olarak görüp, Jack’i önceki filmlerle olan bağlantıların tamamından kurtaracağımızı düşünüyoruz. Bu Jack’in tahta yürümesi anlamına gelmez. Serinin yapımcı Jerry Bruckheimer yakın zamanda vermiş olduğu röportajlarda Franchise’ın Jack olmadan devam etmeyeceğini söyledi.

Salazar’ın İntikamı, Will ve Elizabeth’in hikayesini birbirine bağlama biçimiyle orijinal üçlemenin kitabı gibi hissediyor, ayrıca Barbossa’nın ölümünden bahsetmiyorum bile, Captain Jack dışında dört filmde de gösterilen tek önemli karakter de Gibbs.

Yardımcı yönetmen Joachim Ronning, serinin beşinci filmi için “finalin başlangıcı” olarak adlandırdı, ancak bu gerçekten somut bir şey ifade etmiyor.

Disney, şu an diğer tüm karakterlere ve anlatılara veda etmek ve bağımsız Kaptan Jack Sparrow maceralarına başlamak isteyebilir – bu gemi uzun süre yelken açabilir.

 

Kaynak: digitalspy