salon_foto1

Sanatseverlerin ilgiyle takip ettiği Salon, 5. yılında farklı platformlardan kültürel etkinlikleri sahnesinde ağırlamaya ve sanatın her dalından en iyileri takipçileriyle buluşturmaya devam ediyor.

Salon, 9 Ocak Cuma akşamı, Finlandiyalı perküsyonist Tatu Rönkkö ve Danimarkalı indie rock grubu Efterklang‘ı aynı sahnede ağırlayacağı muhteşem bir konserle yeni dönemini karşılayacak. Salon yeni sezonunda, Low, The Raveonettes,  Mark Lanegan,  The Notwist ve Swans gibi indie-rock, alternatif rock, deneysel rock ve post-punk müziğin uluslararası arenadaki önemli temsilcilerini de sahnesinde konuk edecek.

Güncel müziğin kalbi de yine Salon’da atacak: Norveçli elektronik müzik grubu Flunk, Garanti Caz Yeşili kapsamında gelecek Avusturyalı sanatçı Anja Plaschg’ın deneysel müzik projesi Soap&Skin, klasik müziği minimalizmle buluşturan Londralı şarkıcı-söz yazarı-piyanist Douglas Dare ile Greg Haines, ambient ve drone müzik ikilisi A Winged Victory For The Sullen ve geçtiğimiz sezon Salon’daki performanslarıyla İstanbullu müzikseverleri kendilerine hayran bırakan ve Garanti Caz Yeşili kapsamında bir daha izleyicilerle buluşacak olan Danimarkalı dream-pop grubu Sleep Party People ile yine Garanti Caz Yeşili kapsamında gelecek olan Norveçli folk-pop müzisyeni Moddi, bu sezon Salon’un ağırlayacağı isimlerden.

Salon’da caz rüzgarları bu sezon da eksik olmayacak: İtalyan caz piyanisti, besteci Fornarelli ve grubu Kekko Fornarelli Trio, Londralı caz trio’su Phronesis, yine Londralı caz-rock grubu Troyka, Amerikalı gitarist ve besteci Marc Ribot Solo “Docks of New York” ile Garanti Caz Yeşili kapsamında düzenlenen “Caz Ağacı 2015, Charlie Parker” gibi caz müziğinin farklı coğrafyadaki isimleri Salon sahnesinden takipçileriyle buluşacak.

Türkiye’nin farlı sesleri de Salon sahnesine uğramaya devam ediyor: Türk halk müziğinin önemli isimlerinden bağlama virtüözü Arif Sağ ilk kez Salon’da performans sergileyecek. Alternatif rock’ın yükselen gruplarından Son Feci Bisiklet ve Yok Öyle Kararlı Şeyler aynı sahneyi paylaşacaklar. Türkiye’nin en yetenekli genç müzisyenlerinden caz gitaristi ve besteci Bilal Karaman, kadın vokaller arasında yükselişini devam ettiren Dilara Sakpınar solo projesi Lara Di Lara ve İstanbullu dünya müziği grubu Yakaza Esemble Salon’da olacak isimler arasında.

Oyun Salonu’nu kapsamında ise her ay farklı bir tiyatro topluluğu yine her Pazartesi Salon’a konuk olmaya devam ediyor. Yoğun talep gören İstenmeyen ve Behçet Ak’ın yazıp, yönetmenliğini Kerem Ayan’ın üstlendiği Tek Kişilik Şehir, Pazartesi akşamlarının vazgeçilmezi Oyun Salonu kapsamında izleyicilerle buluşacak.