100% Müzik: Ane Brun / Önce: Miriam The Believer

1 Nisan Cuma

Tam 100 TL, Öğrenci 70 TL

Konser: 21.00

Kapı Açılış: 20.30

Ane Brun, 2003’te yayımladığı ilk albümü Spending Time with Morgan’ın ardından 2005 çıkışlı ikinci albümü Temporary Dive ile Norveç’in Grammy Ödülleri olarak tanınan Spellemanpris’te “En İyi Kadın Sanatçı” seçildi. 2011’de altıncı stüdyo albümü It All Starts With One’ı yayımlayan Norveçli müzisyen, ardından müzikteki 10. yılını 2013’te yayımladığı, 32 parçadan oluşan retrospektif albümü Songs – 2003 to 2013 ile taçlandırdı. Ane Brun, bugüne kadar yayımladığı 10 stüdyo albümünün yanı sıra 2007 ve 2009’da gerçekleştirdiği canlı performanslarının kayıtlarından oluşan iki farklı albüme de imza attı. 2014’te daha önce albümlerinde yer almayan şarkıları ve cover’larını Rarities (2013) adlı albümünde bir araya getiren Brun, aynı zamanda Leonard Cohen, The Beatles ve Eurythmics gibi klasik müzisyen ve grupların klasikleşmiş parçalarına yaptığı başarılı cover’larıyla da adından sıkça söz ettiren kuzeyin ikonik müzisyenlerinden.

Aynı gece Ane Brun ile birlikte sahnede İskandinav saykadelik folk ve pop müziğinin ünlü ikilisi Wildbirds and Peacedrums’ın yarısı olarak tanınan Mariam Wallentin yeni solo projesi Mariam The Believer ve İsveçli caz grubu Tonbruket’ten oluşan orkestrası ile dinleyicilerle buluşacak. 90’lı yıllarda Esbjörn Svensson ile tanıştıktan sonra Svensson’ın üçlüsü E.S.T. ile uzun yıllar boyunca birçok konserde bir arada sahne alan Dan Berglund’un Esbjörn Svensson’un vefatının ardından 2008 senesinde kurduğu Tonbruket, caza kuzeyden getirdikleri sıra dışı ve yenilikçi yorum ile tanınıyor. Daha önce Ane Brun’ün 2013 senesinde çıktığı Avrupa turnesi kapsamında İstanbul’u ziyaret eden grup, bir kez daha Salon’un konuğu oluyor.

Dingin fakat bir o kadar dokunaklı sesi ve melankolik melodileriyle her performansında başka bir müzikal deneyim sunan Ane Brun, bir kez daha İstanbullu hayranlarıyla buluşmak için 1 Nisan Cuma akşamı 22.00’de Salon sahnesinde olacak.

Emily Wells
2 Nisan Cumartesi

Ayakta 45 TL, Öğrenci 35 TL

Konser: 22.00

Kapı Açılış: 21.00

Teksaslı klasik ve deneysel müzik bestecisi Emily Wells, dört yaşındayken gerçek bir dahi çocuk edasıyla keman çalmaya başladı ve kemanın ardından piyano, çello, gitar ve daha pek çok enstrüman çalabilecek kadar kendini geliştirdi. Çaldığı enstrümanlarla yepyeni sesler oluşturmaktan büyük keyif alan Wells, 13 yaşında kaset formatında kendi kendine albüm kaydetmeye başladı. 2012 tarihli Mama albümüyle herkesin ağzını açık bıraktı. Aynı anda hem çok narin hem de çok karanlık olabilen vokaliyle dinleyenleri büyüledi. Şarkıları Baths ve Deerhoof tarafından remikslenen, Clint Mansell ile ortak bir projeye de imza atan Wells, çıktığı turnelerde tuttuğu günlüklerini The Huffington Post gibi önemli yayınlar için kaleme aldı. Questlove, Aloe Blacc ve The Roots gibi isimlerle aynı sahneyi de paylaşan Emily Wells’in ilham kaynakları arasında Philip Glass, Wu-Tang-Clan, John Cage ve Bob Dylan bulunuyor. Kendi şirketi Thesis & Instinct üzerinden yayımladığı yeni albümü Promise’in ardından oyunculuk sınırlarını zorlayan bir sahne performansıyla 2 Nisan Cumartesi akşamı 22.00’de Salon’un konuğu oluyor.

Oyun Salonu: National Theatre ile The Audience

4, 11, 18, 25 Nisan Pazartesi

Oturmalı (numarasız) 50 TL, Öğrenci 30 TL

Gösterim: 19.30

Londra’nın en önemli tiyatrolarında ve Broadway’de kapalı gişe oynayan oyunların Salon izleyicisi ile buluştuğu Oyun Salonu National Theatre serisinin yeni konuğu The Audience, 2013 yılındaki orijinal kadrosuyla Salon perdesindeki gösterimine başlıyor. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, altmış yıl boyunca on iki farklı başbakanla “The Audience” (huzura çıkma) adıyla anılan toplantılar yaptı. Altmış yıl boyunca her hafta, Winston Churchill’den David Cameron’a kadar tüm başbakanlar bu toplantılarda kraliçenin huzuruna çıkarak ondan kimi zaman resmi kimi zaman şahsi konularda tavsiyeler aldı. İzleyicilerin zeki, zarif ve keskin bir espri anlayışı eşliğinde Birleşik Krallık’a şekil veren tarihi anlara tanıklık edeceği The Audience’ın yönetmenliğini Billy Elliot ve The Hours filmleriyle tanıdığımız Stephen Daldry üstleniyor. West End yapımı, The Audience, 2015 yılında üç dalda Tony Ödülü’ne aday oldu ve Broadway’de de büyük başarı yakalayan yapımlar arasında yer alıyor. Helen Mirren’in başrolü oynadığı The Audience, yüksek çözünürlüklü kaydıyla, 4, 11, 18 ve 25 Nisan Pazartesi günleri 19.30’da Salon’a kurulacak beyaz perdede izleyiciyle buluşuyor.

Xiu Xiu Plays The Music of Twin Peaks

6 Nisan Çarşamba

Ayakta 50 TL, Öğrenci 40 TL

Konser: 21.30

Kapı Açılış: 20.30

Angela Seo ve Jamie Stewart ikilisinden oluşan Amerikalı avant-garde pop topluluğu Xiu Xiu, 2000 yılında Jamie Stewart’ın solo projesi olarak başladı. Gruba ismini Xiu Xiu: The Sent Down Girl adlı filmden esinlenerek veren Stewart ilk albümü Knife Play’i Lauren Andrews’la hazırlamış, 2003-2009 yılları arasında çıkardığı albüm ve EP’lerinde ise Caralee Mcelroy ile çalışmıştı. 2009’da Mcelroy’un ayrılmasından sonra Angela Seo, Xiu Xiu’ya katıldı. Bugüne kadar yayımladıkları her biri birbirinden provokatif ve yenilikçi 11 uzunçalar ile dinleyiciyi ve müzik basınını her seferinde büyülediler. Bugüne kadar Deerhof, Grouper, Devendra Banhart gibi isimlerle ortak çalışmaları olan Jamie Stewart’ın nefes kesen akrobatik sesi, Robert Smith, Annie Lennox ve Michael McDonald gibi isimlerke kıyaslanıyor. Grubun diğer iki üyesi, Shayna Dunkelman ile Ches Smith ise Aralık 2012’de Nina Simone’un coverlarından oluşan Nina albümünü yayımladılar. Xiu Xiu’nun son dönemde tüm müzik sohbetlerinin ana konuşma konularından biri olmasının sebebi ise sinemadaki ruh eşleri kabul edilen David Lynch’in kült televizyon dizisi Twin Peaks’in film müziklerini tekrar yorumlayarak hazırladıkları Xiu Xiu Twin Peaks Ambien‎–Twin Peaks Ambien isimli albümleri. David Lynch’in tekinsiz görüntülerinin Xiu Xiu’nun provokatif sesleriyle buluştuğu bu projenin sahnede canlı dinlenebileceği konser 6 Nisan Çarşamba akşamı 21.30’da Salon’da gerçekleşecek.

William Fitzsimmons

7 Nisan Perşembe

Oturmalı (numarasız) 50 TL, Ayakta 40 TL, Öğrenci 30 TL

Başlangıç: 21.30

Kapı Açılış: 21.00

Illinois, ABD’li şarkıcı ve söz yazarı William Fitzsimmons, Pittsburgh’de görme engelli ve müzisyen ebeveynlerin çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyüdüğü evde babasının kendi elleriyle yaptığı bir kilise orgunda notalarla ilk kez tanışan ve babasından aldığı ilhamla hayata ilk adımlarını atan Fitzsimmons, üniversitede psikolojik danışmanlık eğitimi aldı ve daha sonra müzik kariyeri başlayana dek terapist olarak yardıma ihtiyacı olanlarla çalıştı. Fitzsimmons’ın ilk albümü Until We Are Ghosts terapist olarak çalıştığı dönemde evinde bulunan kayıt cihazları yardımıyla yaptığı parçalardan oluşuyordu. MySpace’te yayınladığı bu parçalar kısa süre sonra keşfedilince, televizyonun en ünlü dizileri arasında yer alan Grey’s Anatomy, Life of Ryan, Teen Wolf gibi birçok televizyon dizisinde film müziği olarak kullanıldı. Bugüne kadar toplam yedi albüm yayınlayan Fitzsimmons, Ingrid Michaelson, Brooke Fraser ve Cary Brothers ile birçok turneye çıktı. Geçtiğimiz sene yayımladığı son albümü Pittsburgh’ü yeni kaybettiği büyükannesine atfeden Amerikalı şarkıcı sıkça Iron & Wine, Sufjan Stevens ve Elliott Smith ile özdeşleştiriliyor. Naif şarkı sözleri, dinlendirici vokalleriyle William Fitzsimmons, 7 Nisan Perşembe akşamı Salon’da dinleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Ought

14 Nisan Perşembe
Ayakta 45 TL, Öğrenci 35 TL

Başlangıç: 21.30

Kapı Açılış: 20.30

Montrealli Ought, bugünkü gibi bir post-punk grubu haline gelmeden önce, 2012’de Quebec’te yaşanan öğrenci ayaklanması Maple Spring olaylarında tanıştılar. Godspeed You! Black Emperor’dan Tindersticks’e kadar birçok kült grubun plak şirketi olan Constellation Records ile el sıkıştıktan sonra, ilk albümleri More Than Any Other Day’i kaydettiler. Albüm birçok yılsonu listesinde yer almakla da kalmadı, Pitchfork tarafından “Best New Music” olarak etiketlendi. “Bir hayatın var, onunla bir şey yapmalısın.” mottosundan hareketle üretimlerine hiçbir zaman ara vermeyen Kanadalı dörtlü, 2015 sonunda yeni albümleri Sun Coming Down’u yayımlayarak dinleyicilerini mutlu etmeyi sürdürdüler. Indie rock dinleyicisinin son dönemde favorisi olan Speedy Ortiz, Parquet Courts, Ex Hex gibi gruplarla turneleyen ve geçtiğimiz Kasım ayında da Utrecht’te düzenlenen müzik festivali Le Guess Who?’da izleyenlerin unutamadığı bir konser veren Ought, indie rock melodileri ve synth değmemiş gitarlarıyla gerçek post punk nostaljisini yaşatmak için 14 Nisan Perşembe akşamı Salon sahnesini devralmaya hazırlanıyor.

Fallulah

16 Nisan Cumartesi
Ayakta 45 TL, Öğrenci 35 TL

Konser: 22.30

Kapı Açılış: 21.30

Danimarkalı indie-pop müzisyeni ve şarkı yazarı Fallulah, ilk albümü The Black Cat Neigbourhood ile Danimarka’da büyük beğeni topladı. Bu albümle Danimarka Grammy Ödülleri‘ne altı kategoride aday oldu, ikisini kazandı, Platin Plak’a kadar yükseldi. 2011’de Danimarka’da gerçekleşen tüm büyük festivallerde sahneye çıkmıştı. Daha sonra Almanya, Fransa ve İngiltere’de performanslar sergiledi. Merakla beklenen ikinci albümü Escapism ile 2013’te yılın en iyi albümleri listelerinin birçoğunda baş sıralarda yer aldı. Aynı yılın sonbaharında Salon’a da konuk olan Fallulah, Florence & The Machine, Bat for Lashes sevenlerin gözde isimleri arasında yer alıyor. Ezbere eşlik edilen şarkıları ve yepyeni albümüyle Fallulah, iki yıl aradan sonra bu defa yenilikçi indie-pop şarkıları ve her zamanki harikulade vokalleriyle 16 Nisan Cumartesi akşamı 22.30’da Salon sahnesinde yerini alıyor.

Yndi Halda

20 Nisan Çarşamba

Ayakta 45 TL, Öğrenci 35 TL

Konser: 21.30

Kapı Açılış: 20.30

2001’de Cantenbury İngiltere’de aynı okula giden beş arkadaşın ortak fikirlerinden doğan Yndi Halda, post-rock üretimleriyle kısa sürede dikkat çeken gruplar arasında yer alıyor. Kuruluşlarının hemen ardından Herman Hesse’nin ‘Steppenwolf’ romanına referans alan ve aynı ismi taşıyan kedilerine ait bir plak şirketi kurdular. İlk üretimleri 90’lar sonu ve 2000’ler başının alternatif müzik ve rock dünyasında en saygın grupları arasında yer alan Mogwai, Mono ve Sigur Ros ile hayli paralellik gösteriyordu. İlk albümleri Enjoy Eternal Bliss’i 2006’da yayımladıktan sonra bu albümle post-rock sahnesinin hatrı sayılır gruplarından biri haline geldiler. Birçok rock dergisinin “Mutlaka Canlı İzlemeniz Gereken Gruplar” listelerine baş sıradan giren Yndi Halda, Mart’ta yayımlayacakları yeni albümleri Under Summer güçlü yaylılar, akustik enstrümanlar ve atmosferik melodilerin hakim olduğu bir albüm olarak öne çıkıyor. Beş kişilik kadrosu ve post-rock’a getirdikleri yeni yorumla Yndi Halda, 20 Nisan Çarşamba akşamı 21.30’da Salon sahnesinde dinleyiciyle buluşuyor.

Kuzeyden Güneye (Okay Temiz & Lennart Åberg)

21 Nisan Perşembe

Masa 40 TL, Ayakta 30 TL, Öğrenci 25 TL

Konser: 21.30

Kapı Açılış: 21.00

Türkiye’nin önde gelen caz sanatçılarından, vurmalı çalgılar ustası, tek kişilik bir stüdyo ve bir eğitmen olan Okay Temiz, Afrika’dan Güney Amerika ve Hindistan’a kadar dünyanın birçok ülkesini dolaştı, farklı kültürleri ve müziklerini tanıdı. Seyahatleri esnasında dünya ritimlerinin duayenleriyle tanışan, karşılaştığı bütün enstrümanlara büyük bir tutkuyla bağlanan Okay Temiz, bunlardan birçoğunu kendisi de üretmiş ender bulunur isimlerden bir tanesi olarak adını müzik literatürüne yazdırdı. Quicca, berimbau, parmak piyano, konuşan davul gibi çok sayıda enstrümandan oluşan koleksiyonunu avangart caz müziği ile yeniden yorumladı. Dünyanın birçok şehrinde 3300’ü aşkın konser veren, 350 festivale katılan Okay Temiz, Amerikalı ünlü trompet ustası Don Cherry ile birlikte çalışmakla kalmadı, Afrikalı basçı Johnny Dyani ve Afrikalı trampetçi Mongezi Feza ile Xaba adlı grubu kurdu. Şimdi ise Türk müziğini cazla birleştiren, kendisi gibi Afrika, Hint ve Doğu Avrupa müzikal altyapılarına hakim, İsveç cazının en önemli bestecilerinden Lennart Åberg ile birlikte kuzey cazı örneklerini Türk folklörüyle birleştirdiği Kuzeyden Güneye projesiyle 21 Nisan Perşembe akşamı 21.30’da Salon’da cazdan vazgeçemeyenlerle buluşuyor.

100% Müzik: Get Well Soon

22 Nisan Cuma
Ayakta 45 TL, Öğrenci 35 TL

Konser: 22.00

Kapı Açılış: 21.00

Alman müzisyen Konstantin Gropper’ın girişimiyle kurulan indie, folk rock grubu Get Well Soon,  ilk albümleri Rest Now Weary Head! You Will Get Well Soon’u 2008’de yayımladı. Felsefi ve alaycı şarkı sözleriyle dikkat çeken grup bu albümleriyle NME ve Guardian gibi müzik dünyasının popüler dergilerinden tam not aldı. Wim Wenders filmi ‘Palermo Shooting için hazırlanan, Portishead ve Nick Cave gibi sanatçıların da yer aldığı soundtrack albümünde parçalarıyla katılan Get Well Soon, Mojo, NME ve The Guardian gibi dergilerden aldığı sayısız övgü sayesinde özellikle indie müzik sevenlerin gözdesi haline geldi. The Notwist’ten sonra Almanya çıkışlı en kendine özgü ve naif indie rock melodilerine sahip grup olma özelliğiyle Get Well Soon, yeni albümleri Love’ın turnesi kapsamında 22 Nisan Cuma akşamı Salon sahnesine konuk oluyor.

Jose James

27 Nisan Çarşamba
Ayakta 45 TL, Öğrenci 35 TL

Konser: 21.30

Kapı Açılış: 20.30

Modern caz ve hip-hop’ı ustaca harmanlayan Amerikalı vokalist Jose James, çocuk yaşta radyo kanalları arasında gezinirken cazı keşfetti. Modern caz melodilerini hafif bir soul ve hip-hop tınısıyla birleştirdiği bir formül üreten James, uluslararası müzik dünyasında göz açıp kapayıncaya kadar haklı bir yer edindi. Kısa sürede Umbria, Nice, North Sea gibi caz festivallerinde konserler veren ve onlarca konserin ardından müzik kariyerinde sağlam bir yer edinen James, caz müziğin antolojisinin en özgün şirketlerinden Blue Note plak şirketiyle yaptığı anlaşmanın ardından dünyanın en ünlü caz müzisyenleriyle aynı çatı altında çalışmaya başladı. “Embraceable You”, “Autumn in New York” ve “Lush Life” gibi caz klasiklerinin güncel yorumlarını yapan, John Coltrane, Marvin Gaye ve Bille Holiday gibi caz ustalarının müziğini kendine pusula edinen James, 27 Nisan Çarşamba akşamı 21.30’da Salon’un konuğu olarak sahneyi devralıyor.

Bang Gang

29 Nisan Cuma

Ayakta 45 TL, Öğrenci 35 TL

Konser: 22.00

Kapı Açılış: 21.00

İzlandalı trip-hop grubu Barði Jóhannsson tarafından Reykavik’te kurulan Bang Gang, Cannes Film Festivali’nden Montreaux Caz Festivali’ne, Icelandic Airwaves’den South by Southwest’e kadar birçok festivalde sahne aldı. Önceleri surf grubu olarak yola çıkan Bang Gang popun dalgasıyla beraber sürüklendi. Şarkılarına The O.C. dizisi, Cashback filmi, Citroen ve Emporio Armani reklamlarında yer verildi ve albümlerinde M83’den Anthony Gonzales, Ladytron’dan Helen Marnie gibi isimlerle çalışan Bang Gang, atmosferik ve hayali pop olarak tanımlanan dördüncü albümünü 2015 sonunda yayımladı. İlhamını çoğunlukla gördüklerinden ve yaşadıklarından alan Bang Gang, 29 Nisan Cuma akşamı 22.00’de Salon’da izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.