Caz müziğin ödüllü ismi Mehmet İkiz kuzeyden tınılarla Salon’da

10 Şubat Çarşamba, Konser: 21.30

Küçük yaşta mutfak aletleriyle çaldığı Çaykovski senfonileri ile bir deha olacağının sinyallerini veren Mehmet İkiz, üç yaşındayken ailesiyle birlikte Stokholm’e yerleşti. Stokholm Müzik Konservatuvarı’nda Afro-Amerikan Müziği alanında aldığı eğitimin ardından İsveç Kraliyet Müzik Akademisi tarafından iki kez perküsyon, bir kez caz alanlarında ödüllendirildi. 2002 yılında Stockholm Jazz Records’ı kurarak ilk albümü Checking In’i ve ardından gelen Zoetic Session‘ı kendi plak şirketi üzerinden piyasaya sürdü. Justo Almario, Eldad Tarmu, David Ornette Cherry, Jon Heard, Sal Marquez, Bernt Rosengren, Gunnar Bergsten, Ralph “Buzzy” Jones, Roberto Miranda, Esiyet Esiyet, Jon Davis, Jon Martin, İlhan Erşahin, Phil Ranelin, Riner Scivally, Javier Vergara, Jonas Kullhammar, Lars Sjösten, Mattias Stahl, Jonas Östholm, İmer Demirer, Tuna Ötenel ve daha pek çok müzisyen ile aynı sahneyi paylaştı. Dinleyenlere “İkiz’in yaratım gücü ve duayenliğinden etkilendiğim kadar hiçbirinden etkilenmedim” dedirtecek kadar etkili bir müzik yapan Mehmet İkiz, yeni albümü Zoetic Session’ın ardından biraz caz, biraz afro-funk, biraz da pop, ama aslen tambir bateri ziyafetiyle dinleyiciyi hipnotize etmeye geliyor.

Afro-Amerikan müziğin en ince detaylarının sahneden dinleyiciye ulaşacağı 10 Şubat Çarşamba gecesi 21.30’da gerçekleşecek Salon konserinde Mehmet İkiz’e (davul, perküsyon), Jonne Bentlöv (trompet, elektronik) ve Joel Lyssarides (synthesizer) eşlik edecek. Konserin biletleri, oturmalı 40 TL, ayakta 30 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Fransızların enstrümental müzikteki ustası Sylvain Chauveau Salon’a konuk oluyor

11 Şubat Perşembe, Konser: 21.30

Fransız enstrümantal müzik sanatçısı Sylvain Chauveau, müzikal kariyerine bir alternatif rock grubu ile 90’larda başladı. müziği enstrümantal ve elektronik olarak nitelendiriliyor. 1998’den beri beste yapan Chauveau, elektronik tınılarla klasik müziği harmanlamasıyla tanınıyor. Solo çalışmalarına devam ederken, Mega ve Arca isimli iki ayrı projeyi yürütüyor ve  filmler ve dans performansları için besteler yapıyor. Chauveau’nun Depeche Mode şarkılarını oda müziği olarak yorumladığı bir albümü ve yeteneğini piyano aracılığıyla etkili bir şekilde ortaya koyduğu üç solo albümü de daha önce dinleyici ile buluşmuştu.

Elektronik ve atmosferik melodilerin sinematik birleşimini başarıyla ifade eden dünyanın en çarpıcı piyanistlerinden Sylvain Chauveau’ya 11 Şubat Perşembe akşamı 21.30’da ev sahipliği yapacak olan Salon, Fabrizio Paterlini, Max Richter, Chilly Gonzales’in müziğine tutkuyla bağlı olanları da ağırlayacak. Konserin biletleri, masa 45 TL, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Limits Off: Darkstar ile Londra’dan grime, dubstep ve synth pop fırtınası Salon sahnesinde

12 Şubat Cuma, Konser: 21.00 

Grime, dubstep, synth pop ikilisi Darkstar 2007’de Londra’da kuruldu. İngiliz  prodüktör Zomby ile birlikte bir kısaçalar yayımlayan ve yine türün en büyük prodüktörlerinden Kode9 ile birlikte projeleri de olan Darkstar, 2009’da çıkardıkları Aidy’s Girl is a Computer ile dünyanın en önemli yayınlarından The Guardian ve ünlü müzik platformu Pitchfork tarafından yılın en iyi parçalarının yer aldığı listelere dahil edildiler. İlk uzunçalarları North için FACT Mag ve BBC “yılın en iyi dubstep albümlerinden biri” yorumu yapılan İngiliz ikili, artık elektronik müziğin duayen plak şirketlerinden Warp bünyesinde yer alıyor.

Wild Beasts’in vokali Hayden Thorpe ile bir Paul McCartney klasiklerini yorumlayan ve son olarak 2015 Aralık ayında son albümleri Foam Island’ı yayımlayan grime ve dubstep ustası Darkstar, grime’dan dubstep’e, synth-pop’tan saykedeliğe hızlandırılmış elektronik müzik hikâyeleri ile Limits Off sponsorluğunda 12 Şubat Cuma akşamı 21.00’de Salon’u ele geçiriyor. Konserin biletleri, ayakta 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı 2016, Joe Pass

13 Şubat Cumartesi, Konser: 22.30

nuDC ve Salon İKSV işbirliğiyle gerçekleştirilen Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı konserler serisinde, İstanbul caz sahnesinin önde gelen müzisyenleri caz müziğin efsanelerini anıyor. 2011’den bu yana Billie Holiday, Ella Fitzgerald ve Nina Simone, Frank Sinatra, Ray Charles ve Duke Ellington gibi caz ve blues duayenlerinin Salon’da anıldığı seride bu sene, caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından biri olan Joe Pass’in müziği hayat buluyor. 9 yaşında sadece 17 dolara aldığı Harmony gitarıyla müziğe başlayan Pass, gitar penasını küçük parçalara ayırdıktan sonra yalnızca küçük parçayla gitarını çalmaya merak salmış, enteresan alışkanlıkları olan bir çocuktu. 1962 yılında yayımladığı Catch Me, 12-String Guitar, For Django, ve Simplicity parçalarının ardından caz dünyasının en önemli yayınlarından Downbeat tarafından ‘New Star Award’ ile ödüllendirildi. 1974 senesinde onun ustalar arasında anılmasını sağlayan Virtuoso albümünü yayınlayan Joe Pass aynı sene Oscar Peterson ve Niels-Henning Orsted Pedersen ile birlikte The Trio aslı bir albüm piyasaya sürdü ve 1975 senesinde Grammy’lerde ‘En İyi Caz Performansı’ dalında en iyi grup ödülünü aldılar.

Caz gitaristleri arasında değişmeyen bir yeri olan Joe Pass, 13 Şubat Cumartesi akşamı 22.30’da Salon’da gerçekleşecek Garanti Caz Yeşili: Caz Ağazı 2016 anma gecesinde sahnede Neşet Ruacan (gitar), Sibel Köse, Evrim Özşuca, İldeniz Çetinkaya (vokal), Apostolos Sideris ve Deniz Dündar (kontrbas) yer alacak. Sunucu: Vedat Özdemiroğlu Konserin biletleri, ayakta 40 TL, öğrenci 30 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.