Sing Street, İrlandalı yönetmen John Carney‘in 2007 yılında “Once” filmi ile başladığı ve 2013 yılında “Begin Again” ile devam ettirdiği müzik temalı filmlerinin son örneği olarak izleyici karşısına çıktı. Müzikal komedi/drama filmlerinde başarılı olduğunu kanıtlayan John Carney, filmlerindeki sinematografiyi gittikçe ileriye taşıyarak göze ve kulağa daha iyi hitap ediyor.

Film, Dublin’de yaşayan 15 yaşındaki Conor’ın (Ferdia Walsh-Peelo) hayatının müzik ile olan ilişkisini konu alıyor. Daha da hızlı verilemeyecek bir kararla bir müzik grubu kurmaya başlayan Conor’ın tek hedefi hoşlandığı kızı etkilemektir. Conor’ın en büyük şansı abisi Brendan’dır (Jack Reynor). Ödev olarak verdiği plaklar ve yaptığı eleştiriler ile Conor’ın müziğini iyileştiren bir mentordur adeta.

Sene 1985, İrlanda ve hemen yanı başındaki İngiltere’de müzik piyasası hareketlidir, rock’n’roll dünyası kaynayan bir kazandır. Bu furyaya ani bir hareketle dahil olan Conor’ın grubu Sing Street başarılı olabilecek midir?

c17be828334de23d2b4e6e2983bdb176

Once filminde olduğu gibi, bir müzisyenin hayatını anlatıyor Sing Street. Sadece müzik/müzisyen ekseni etrafında dönmüyor. Hayalleri, asiliği, baskıyı, mutluluğu, üzüntüyü, “mutlu üzgün” tanımlarını barındırıyor. Tıpkı “The Cure” gibi. 80’lere, o dönemin sanatçılarına saygı duruşunda bulunuyor.

Sing Street, şahane soundtrackler ile donatılmış bir gençlik filmi. Motörhead, Duran Duran, The Cure gibi grupların şarkılarının filme ayrıca renk kattığını söylemek yanlış olmazdı.

John Carney, yaptığı ve -umarız ki- yapacağı müzik temalı filmlerle izleyici uzun bir süre daha heyecanlandıracak gibi duruyor.