bridge-of-spies-turkishplayer

DreamWorks Pictures ve Fox 2000 Pictures‘ın finanse ettiği yönetmenliği Steven Spielberg‘ün üstlendiği başrolünde Tom Hanks‘in olduğu ‘Bridge of Spies’ filmi pek yakında vizyona girecek. Uzun bir aradan sonra Hanks’i ve Spielberg’ü bir araya getiren yapım tarihi bir dizi olayı anlatıyor.

Bir dalavericiyi ve bir düşman ajanını ulusal kahramanlara çevirmek herkesin harcı değildir. Ve bu işin üstesinden ancak Spielberg gibi usta bir yönetmen gelebilir. 1950’leri geri getiren casusluk dramı olan filmin senaryosu Matt Charman ve Ethan Coen & Joel Coen‘e ait. Coen’ler filmde anti-komünist düşünce, nükleer histeri ve Doğu Bloğu gibi kavramlara başvurmaktan hiç çekinmemişler. Türkçe çevirisi “Casuslar Köprüsü” olan filmde hikaye Amerikalı avukat James Donovan‘ın (Hanks) soğuk savaş sırasında Sovyetler’de tutuklanmış bir pilota yardım edebilmek için CIA tarafından işe alınmasıyla başlar. Donovan, adaletin ilkelerini ve temel insan hakları çerçevesinde, her Amerikan vatandaşının adil bir yargılamaya tabi tutulması gerektiğini düşündüğünden Abel’i temsil etmeyi kabul eder. Savunma stratejisi hazırlanırken, iki adam arasındaki bağ güçlenir ve birbirlerini daha iyi anlamaya başlarlar. Donovan, Abel’in gücüne ve bağlılığına hayranlık duyar. Müvekkilinin ölüm cezası almasını önlemek istemektedir.Bir süre sonra, Amerikan U-2 casus uçağı, gizli bir görevde iken Sovyet hava sahası üzerinde vurulur. Uçağın pilotu Francis Gary Powers 10 yıl hapis cezasına çarptırılır. CIA bir yandan görevin amacını inkâr ederken, diğer yandan Powers’ın gizli bilgileri açığa çıkarabileceğinden korkmaktadır. Avukat Donovan’ın mahkemedeki etkileyici yeteneklerine şahit olan CIA özel dedektifi Hoffman ulusal güvenliği ilgilendiren bir görev için Donovan’a ulaşır. Bundan sonrasında ise CIA ve KBK arasında sonu gelmeyen bir kedi fare oyunu başlar. Film, dönemin toplumsal ve politik dinamiklerini de iyi bir şekilde ele alıyor.

bos

Bridge of Spies’de üç Tony Ödüllü Mark Rylance‘ı Rudolf AbelScott Shepherd‘ı Donovan tarafından savunulan bir KGB ajanı  CIA operatör Hoffman; Akademi Adaylı Amy Ryan‘ı James’in eşi Mary; Sebastian Koch‘u Doğu Alman avukat Voge ve Akademi Ödülü adayı Alan Alda‘yı Donovan’ın hukuk firması ortağı olan Thomas Watters karakterleri ile izleyeceğiz.

Genel hatlarıya film gerek gösterildiği festivaller olsun gerekse lansmanları ile eleştirmenlerden tam not almış durumda. Bu seneki Oscar ödüllerinde “En İy Film” kategorisini zorlayacak filmlerden biri olarakta şimdiden konuşulmaya başlandı. Film ülkemizde 27 Kasım’da vizyona girecek.