En son 2006 yılında 10.000 Days  isimli albümünü yayınlayan grup o günden beri sessizliğini koruyordu. Sessizliğini koruyordu demek ne kadar doğru, o da tartışılır çünkü grup o süre boyunca bir dizi problem ile uğraşmıştı.

Önce grup üyelerinin anlaşmazlıklar, sonrasın Maynard James Keenan’ın şarap sektörüne yönelmesi, ardından geçtiğimiz yıl grubun bir telif hakkı problemi yüzünden sigorta şirketleriyle davalık olması grubun kariyerine sekte vurmuştu. Ancak geçtiğimiz ay davanın sona ermesi ile ve albüm hazırlıklarının hızlandığı müjdesini de gitarist Adam Jones’dan gelmişti.

Adam Jones verdiği röportajda, söz konusu davanın kendilerini bir hayli uğraştırdığını ve yaşadıkları bu olayın grubun başına gelen en kötü olay olduğunu söylemiş, ayrıca gruptan bir üyenin ciddi bir sağlık sorunuyla uğraştığını ve bunun da kayıt sürecini uzattığını da belirtmişti. Ancak bu üyenin kim olduğu ile ilgili bilgi vermemişti  Adam Jones, bir şarkının tamamen hazır olduğunu ve üzerine çalışmak için bekleyen on tane daha şarkılarının olduğu da söyleyerek hayranlarına müjde vermişti.

İşte bunlara ek olarak Rolling Stone dergisine röportaj veren Tool gitaristi Adam Jones, grubun hayranlarının yaklaşık 10 yıldır beklediği yeni albümle ilgili müjdeyi verdi. Yeni Tool albümünün artık ortaya çıkmaya başladığını belirten Jones, yirmi civarında yeni şarkı fikirleri olduğunu ve en iyilerini seçmek için uğraştıklarını belirtti.

Grup geçtiğimiz haftalarda Arizona’da verdikleri konserde sahneye Led Zeppelin üyelerinin kılığında çıkmış bir de yeni şarkı çalmışlardı. Arizona konserinden önce kafa karıştırıcı açıklamalarıyla gündeme gelen ve solo projesi Puscifer’la bu ay yeni bir albüm yayınlayan Maynard James Keenan’ın da bazı şarkılar için söz yazma aşamasında olduğuna değinen Adam Jones, Arizona konserinde çaldıkları “Descending” isimli parçanın, albümde aslında 13-14 dakika civarında olacak bir parçanın kısaltılmış versiyonu olduğunu da açıkladı.

Albümün piyasaya çıkması için henüz bir zaman çizelgesi yok ancak albümün 2016 yılı içinde çıkması ihtimaller dahilinde gibi gözüküyor.