Geçtiğimiz günlerde 70. Cannes Film Festivali’nde gösterilecek ve yarışmaya katılacak filmler Paris’te yapılan bir basın toplantısıyla ilan edilmiş, bu seneki festivalde dört yarışma dışı kategori, yedi gece gösterimi, bir özel gösterim ve gönderilen 1930 filmin arasından seçilmiş 9 yönetmenin ilk filmi gösterimde olacağı söylenmişti.

17-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Cannes Film Festivali‘nde yine birbirinden iddialı filmler büyük ödül için yarışacak. Nicole Kidman’ın pek çok projede yer aldığı festivalde gösterilecek olan önemli filmleri sizler için derledik.

“Happy End”

Avrupa mülteci krizinin gölgesinde geçen, Calais’de yaşayan bir ailenin dramını anlatıyor. Filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Michael Haneke yer alırken başrollerinde ise Isabelle Huppert, Toby Jones ve Mathieu Kassovitz yer alıyor. Filmin senaryosunu da Haneke kaleme aldı.

“Before We Vanish”

Kiyoshi Kurosawa, Before We Vanish‘de aşk ve gizemin eşsiz hikayesini yeniden yaratıyor. Üç uzaylı, kitlesel bir istila için hazırlık amacıyla bir keşif görevinde Dünya’ya gider. Ziyaretçiler, insan vücuduna sahip oldukları zaman ev sahiplerini varlıklarının özünü çiğnemektedirler – tüm iyi, kötü, mülkiyet, aile, aidiyet gibi – psikolojik ve manevi tahribat bırakırlar. Filmin başrolünde Masami Nagasawa yer alıyor.

Tilda Swinton, "Okja"

“Okja”

Başrollerinde Tilda Swinton, Paul Dano ve Seo-Hyun Ahn‘ın yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Joon-ho Bong oturuyor. Joon-ho Bong senaryoyu ise Jon Ronson ile birlikte kaleme aldı. En iyi arkadaşını kaçırmamak için çok uluslu büyük bir şirketin her şeyini riske atan genç kız Mija’yla tanışın, en yakın arkadaşı ise Okja adında büyük bir hayvan.

“Ismael’s Ghosts”

Başrollerinde ünlü oyuncular Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Louis Garrel ve Mathieu Amalric‘in yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Arnaud Desplechin oturuyor. Filmin senaryosunu ise Arnaud Desplechin ile birlikte Léa Mysius ve Julie Peyr kaleme aldı. Film, tam yeni bir filmin çekimine başlamak üzereyken ölen eski sevgilisinin dönüşüyle hayatı kargaşaya dönüşen bir film yapımcısı izliyor.

Ismael's Ghosts Marion Cotillard

“The Beguiled”

Amerikan İç Savaşı sırasında yaralanan Kuzeyli Birlik askeri John McBurney (Colin Farrell), Güney’deki Konfederasyon’a bağlı Mississippi’de bir yatılı okulda kalan küçük bir kız tarafından bulunur ve hayatı kurtarılır. Sadece kız öğrencilerin kaldığı ve Martha Farnsworth’ün (Nicole Kidman) yönettiği okulda bakımı yapılıp iyileştirilen düşman askeri, zamanla oradaki herkesle yakınlık kurar. Ancak bu yakınlığın dozu arttıkça bu yalnız kadınlar birbirlerine düşecek, daha sonra da adama sırt çevireceklerdir. Film, Thomas P. Cullinan‘ın A Painted Devil adlı romanından uyarlandı. Yönetmen koltuğunda Sofia Coppola yer alıyor.

The Beguiled

“The Meyerowitz Stories”

Dağılmış bir aile, babalarının sanatsal çalışmalarını kutlayacakları bir etkinlik için New York’ta toplanır. Noah Baumbach‘ın yazıp yönettiği filmin başrollerinde Adam Sandler, Ben Stiller, Emma Thompson, Grace Van Patten ve usta oyuncu Dustin Hoffman yer alıyor.

The Meyerowitz Stories

“Wonderstruck”

Todd Haynes‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu kendi kitabından Brian Selznick uyarladı. Filmin başrollerinde ise Amy Hargreaves, Julianne Moore, Michelle Williams ve Cory Michael Smith yer alıyor. Midwest’teki genç bir çocuğun öyküsü ile elli yıl önce New York’taki genç bir kızın masalı eş zamanlı olarak anlatılıyor ve ikisi de aynı esrarengiz ilişkiyi araştırıyor.

“Oh, Lucy!”

Atsuko Hirayanagi‘nin yönettiği filmin başrollerinde Josh Hartnett, Reiko Aylesworth, Shiori Kutsuna, Kôji Yakusho ve Kaho Minami yer alıyor.

“I Am Not a Witch”

Runago Nyoni‘nin ilk uzun metrajlı filmi olan I Am Not a Witch‘de cadı oldukları gerekçesiyle zan altında kaldıktan sonra Afrika köyünden sürülen 9 yaşındaki bir kızın tecrübelerinin etrafında dönüyor. Filmin başrollerinde Maggie Mulubwa yer alıyor.

“Good Time”

Bir banka soyguncusu kendisini arayanlardan kaçamaz. Ben Safdie ile Joshua Safdie‘nin yönettiği filmin senaryosunu Ronald Bronstein ile Joshua Safdie kaleme aldı. Filmin oyuncu kadrosunda ise Robert Pattinson, Jennifer Jason Leigh ve Barkhad Abdi yer alıyor.

“The Florida Project”

Sean Baker‘ın yönettiği filmin başrollerinde Willem Dafoe, Caleb Landry Jones ve Macon Blair yer alıyor. Film, yetişkinlerin ve çocukların dünyayı farklı şekillerde gördükleri bir hikaye üzerine kurulu.

"The Florida Project"

“You Were Never Really Here”

Joaquin Phoenix, Ekaterina Somsonov, Alessandro Nivola gibi isimlerin başrollerinde yer aldığı You Were Never Really Here filminin yönetmen koltuğunda Lynne Ramsay yer alıyor. Film savaştan dönmüş bir adamın bir kadını insan tacirlerinden kurtarmaya çalışmasını konu alacak.

“How to Talk to Girls at Parties”

Rabbit Hole filmiyle dikkatleri üzerine toplayan, oyunculuk geleneğinden gelen John Cameron Mitchell‘in yönetmen koltuğuna oturacağı bu Neil Gaiman uyarlaması 1970’lerin Londra’sını ete kemiğe bürünüyor. Filmin kadrosunda Nicole Kidman, Elle Fanning, Ruth Wilson ve Matt Lucas gibi ünlü isimler yer alıyor.

The-Killing-of-a-Sacred-Deer

“The Killing of a Sacred Deer”

Bir gencin işlevsiz ailenin içine mükemmel bir cerrah getirme girişimi beklenmedik bir dönüş meydana getirir. Ünlü Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos‘un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu  Efthymis Filippou ile Lanthimos birlikte kaleme aldı. Filmin başrollerinde ise Nicole Kidman, Alicia Silverstone ve Colin Farrell yer alıyor.

“Redoubtable”

Fransız oyuncu Anne Wiazemsky’nin Un An Après adlı romanından uyarlanan film, Godard ve Wiazemsky arasında La Chinoise’ın çekimleri esnasında yaşanan ilişkiye odaklanıyor. Filmin hem yönetmenliğini hem de başrolünü ise Michel Hazanavicius üstleniyor.

4878235f3f