Kingsman serisiyle yıldızı parlayan Taron Egerton’ın müzisyen Elton John’a hayat verdiği biyografik drama filmi Rocketman‘in prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Film festivalde büyük övgüler aldı.

Dexter Fletcher’ın yönetmenliğini üstlendiği Rocketman’in oyuncu kadrosunda Jurassic World serisiyle çıkış yakalayan Bryce Dallas Howard, Game of Thrones”un Robb Stark’ı Richard Madden, BAFTA ödüllü Jamie Bell, Steven Mackintosh ve Gemma Jones gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosuna ise 2000 yapımı Billy Elliot’ın Oscar adayı senaristi Lee Hall imza atıyor. Rocketman, müzik sektörünün en önemli isimlerinden olan ve ölümsüz parçalara imza atan Elton John’un Royal Müzik Akademisi’nden bir dahi olarak çıkıp süperstarlık basamaklarını tırmanmasını ve söz yazarı Bernie Taupin ile olan işbirliği sürecini konu alıyor. Film Türkiye’de 7 Haziran tarihinde vizyona girecek.

Cannes’de oldukça güzel tepkiler alan film genelinde Bohemian Rhapsody filmi ile karşılaştırıldı ve daha çok beğenildi.

BBC (Nicholas Barber) : Dexter Fletcher’ın, bu yılki Elton John biyografisi, geçen yılki Freddie Mercury’nin hikayesinden daha üstün, daha komik, daha hareketli, daha yaratıcı ve kahramanın cinselliği konusunda daha net. Temel fark, filmin yaratıcılarının zenginlikten ziyade standart bir biyografik film yapmak yerine, anlatmak istedikleri öykü ve nasıl anlatılacağı konusunda net bir vizyona sahip olmalarıdır. 

Timeout (Phil de Semlyen) : İki filmde ortak olan bir şey varsa o da bu muhteşem bir performans gösterisidir. Rami Malek’in Freddie Mercury’i canlandırması gibi, Taron Egerton’ın da John’un fizikselliğini çok iyi bir şekilde sergiliyor. Sahnede gösterişli bir şovmen ancak bu kadar iyi canlandırılabilirdi. Elton John’un cinselliği meselesinden de uzak durmayan film bunu Bohemian Rhapsody filmine oranla daha net bir şekilde ortaya koyuyor.

The Hollywood Reporter (David Rooney): Taron Egerton, Elton John’un açlıktan önceki yükselişini ve Dexter Fletcher’ın ışıltılı biyo-müzikal fantezisinde rolünün hakkını o kadar iyi veriyor ki bence bir Oscar’ı hak ediyor. Bir müzik efsanesinin herhangi bir biyografisine rol almak bence bir oyuncu için büyük bir sınav. Egerton bu sınavı +A ile geçiyor.

Variety (Peter Debruge) : Elton John’u sevdiğimiz şey nedir? “Rocketman” yönetmeni Dexter Fletcher bu soruyu sormaktan vazgeçtiğinde, yanıt neredeyse kaba görünecek kadar basitti: Güneş gözlükleri ve payetler. Ve tabii ki şarkılar. Elton hayranları, bu acımasız coşkulu ve göz kamaştırıcı filmde çok daha fazlasını bulacaklar. Bu gerçekten çok iyi bir film.