hotaru0

Ateşböceklerinin Mezarı yönetmenliğini Isao Takahata’nın yaptığı, dünyanın en önemli anime üreticisi Studio Ghibli’den çıkmış bir anime. Akiyuku Nosaka’nın aynı adlı yarı otobiyografik romanından uyarlanan hikaye Japonya’da iki kardeşin ikinci dünya savaşının sonlarında yaşadığı trajedilere odaklanıyor. Yazar romanı kız kardeşinden özür dileyebilmek için yazmış, yayınlandığında çok beğenilmiş ve büyük satış rakamları yakalamış. Isao Takahata’da başından buna benzer bir olay geçtiği ve Hayao Miyazaki’nin de desteği ile projeye el atmış; animenin senaristliğini ve yönetmenliğini tek başına üstlenmiş.

Hotaru no haka, en önemli savaş karşıtı filmlerden birisi. İkinci dünya savaşı sırasında hiç bir askeri gücü kalmamasına rağmen Amerika’ya karşı direnmekte olan Japonya’nın tüm şehirleri bombardıman altında olduğu bir zamanda geçiyor film. Grave of the Fireflies’da savaş ortamında öksüz iki kardeşinin yaşam mücadelesini politik olmadan, insanları ve insana ait duyguları anlatarak bir öz eleştiri yapıyor. Aynı zamanda konusu ve yönetmenin başarısından dolayı gelmiş geçmiş en depresif filmlerden biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Seita ve Setsuko Japonya’nın Kobe şehrinde anneleriyle birlikte yaşamaktadırlar. Şehrin son bombalanmasında annelerini kaybederler, uzun süredir haber alamadıkları babaları da donanmayla birlikte savaşta olduğu için kimsesiz kalan çocuklar, teyzelerinin yanına gönderilir. İlk başlarda çocuklara karşı çok iyi olan teyzeleri misafirlik süresi uzadıkça çocuklara laf sokmaya ve kötü davranmaya başlar. Japonların onurunu korumak için savaştan çekilmemesi gibi Seita’da onuruna yenik düşer; teyzesinin iğnelemelerine daha fazla katlanamaz ve kardeşini alarak kasabanın yakınlarında abi kardeş kendi buldukları oyukta yaşamaya başlarlar. İlk başlarda tarlalardan sebze çalarak, bombardıman sonrasında terk edilen evleri yağmalayarak karınlarını doyurmaya çalışan çocuklar zaman geçip savaşın şiddeti ve kıtlığın artması nedeniyle yiyecek bulmakta sorun yaşarlar. Filmin sonu aslında başından bellidir; filmin başında Seita yalnız başına istasyonda bir deri bir kemik kalmış vaziyette ölür. Sonuna doğruda Setsuko’yu açlıktan kaybeden Seita’yı izler. En son sahnede de abi kardeş Kobe şehrinin modern haline izliyordur.

Grave_of_the_Fireflies_4

Anime boyunca savaşın getirdiği şiddetin sivil halk üzerinde ki etkilerini izleriz. Anime’de yönetmen film boyunca kendi halkını ve japonyayı eleştirir, bir mana da öz eleştiri yapar. Anime boyunca şehir bombardıman altındadır ama bombardımanı yapan ülke olan Amerika’nın adı film boyunca neredeyse hiç geçmez. Isao Takahata film boyunca Japonların gereksiz büyüttükleri onur kavramına ve savaşın şiddetine odaklanır. Belki de Japonya’nın, 2. Dünya Savaşı’nı en kötü atlatan devlet olmasına rağmen şu an dünyanın en büyük 3. ekonomilerinden birisi olmalarının nedeni bu öz eleştiri kültürüdür.

Hotaru no haka, animenin sadece bir çocuk eğlencesi olmadığını filmin sonunda, tüm izleyicilerini gözü buğulu bırakmasıyla kanıtlıyor. Daha önce hiç anime izlemediyseniz ve türe karşı ön yargılarınız varsa, Hataru no haka anime dünyasına ilk adımı at ve ön yargılarınız yıkmak için mükemmel bir seçim olacaktır.

fireflies_cover