İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 30 Mayıs Cuma akşamı çok Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ nde çok özel bir gösteriye ev sahipliği yapacak. Günümüzün en yaratıcı koreograf ve dansçılardan Sidi Karbi Cherkaoui’ nin Arjantinli dansçılar ve müzisyenlerle hayata geçirdiği tango projesi ‘m¡longa’  İstanbul seyircisi ile buluşacak.

Tiyatroseverlerin, 2010 yılında 17. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Budist Shaolin Tapınağı Rahipleri’yle sahneye koyduğu, festivalin en çok ses getiren projesi Sutra’ dan hatırlayacağı, çağdaş dansın usta isimlerinden Sidi Larbi Cherkaoui, “milonga” adlı yeni projesiyle bu sefer tangonun büyülü atmosferini İstanbul’a getirecek.

Londra’da bulunan dünyanın en ünlü dans merkezlerinden Sadler’s Wells yapımı “milonga” adını, tango yapanların bir araya gelerek dans ettikleri gecelerden alıyor. Arjantin’e giderek, Buenos Aires’in ünlü Milonga gecelerinde uzun bir araştırma sürecinin ardından “milonga” yı hayata geçiren Sidi Larbi Cherkaoui, bu projesinde de yine geleneksel ve çağdaş dans biçimlerini bir araya getirerek izleyenleri büyüleyecek.

“Tangonun uzmanı” olarak adlandırılan Nelida Rodriguez de Aure’nin sanat danışmanlığını üstlendiği “milonga” gösterisinde, alanında ün yapmış 10 Arjantinli profesyonel tango dansçısına 2 modern dansçı eşlik edecek. 90 dakikalık bu gösteride 5 kişilik Arjantinli müzik grubu ise Arjantinli besteci Fernando Marzan ile Sidi Larbi’nin uzun zamandır birlikte çalıştığı besteci Szymon Brzóska ile Olga Wojciechowska ve Astor Piazzolla’nın müziklerini seslendirecek.

Özel olarak tasarlanmış dev perdelerden gösteri boyunca Buenos Aires’in sokaklarında çekilmiş görüntülerin dansçılara eşlik edeceği gösterinin sahne tasarımı ve video görüntüleri ise Sidi Larbi Cherkaoui’nin diğer projelerinde de büyük beğeni toplayan Eugenio Szwarcer’a ait.

milonga

 “milonga” aynı zamanda büyük ölçekte bir tango projesi olarak ilk kez Arjantinli olmayan bir sanatçı tarafından sahneye konma özelliği de taşıyor.  “Tango konusunda bilmediğimiz o kadar çok şey var ki… Bizi kendine çeken de işte bu bilinmeyen değil mi?…” sözleriyle tangoya olan ilgisini anlatan Sidi Larbi Cherkaoui Buenos Aires’te geçirdiği süre boyunca, birbirini hiç tanımayan insanların milonga gecelerindeki danslarından da çok etkilendiğini belirtiyor: “Tangoda beni en çok çeken, dansçıların ebedi kucaklaşması olduğunu söyleyebilirim. Bir çift tango dans ettiğinde, aralarında özel bir diyalogun oluştuğunu, sezgisel olarak bağlandıklarını ve tek vücut olduklarını hissedebiliyorsunuz.”

Tasarım: Sidi Larbi Cherkaoui
Sahne Tasarımı ve Video: Eugenio Szwarcer
Sanat Danışmanı: Nelida Rodriguez
Müzik: Fernando Marzan, Szymon Brzóska, Olga Wojciechowska
Kostüm: Tim Van Steenbergen
Işık: Adam Carree
Ses: Gaston Briski
Dekor Tasarım: Théâtre Vidy-Lausanne