Mask-Kara Tiyatrosu ve Komşuda Tiyatro işbirliğinde hazırlanan  ‘Ev Yapımı ?’ adlı oyun Dünya Prömiyerini 28 Eylül’de  Şişli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek.

Mask-Kara Tiyatrosu  Genel Sanat Yönetmeni Nurhan Uslu;  oyunun,  yapabileceklerinden en çok kendileri korkan, kendi kendinin görüntüsüne ve gösterisine dönüşen dolayısıyla kopya yaşamlar içinde daralan üç kadını, kadınlar üzerinden ‘annelik’ ve ‘aile’ kavramlarını ve ‘öteki’ anneleri sorguladığını söylüyor.

Yazar Şenay Tanrıvermiş; “Annelik gerçekten kutsal mıdır, eğer kutsalsa sadece kendi çocuğuna yetecek sevgiye, şefkate, merhamete annelik denilir mi?”, “Yoksa bazı anneler kutsal değil midir?”,  “Cennet annelerin ayakları altındaysa çocuğunun kemiklerini arayanlara ne vaat edilir?”,  “Çenelerin kapanması vicdanları susturmaya yeter mi?”,  “O çocukların kayıp kemikleri kayıp vicdanlara batar mı?” sorularına cevap niteliğinde yazmış oyunu. Tanrıvermiş, sosyo-ekonomik olarak üst-orta sınıfa ait Seda, Müge ve Zahide karakterlerini, acılı Cumartesi Anneleri’nin kayıp çocuklarından, kadın cinayetlerinden, emekçi kadının sömürüsünden ve tüm bunlara sessiz kalmaktan gizli bir utanç duyan milyonların temsilcisi olarak kaleme alıyor. Bu kadınların, çirkin bir yabancılaşma, iğrenç bir inkar ve sonsuz bir eğlence kültürü içinde, vicdanlarını dinleyecek vakitleri yoktur. Her şeye sahip olan ancak kendi hayatlarına sahip olamayan ailesine ‘mâl/mal’ olan bu kadınların, ev yapımı eylemlerle insan olma/insan kalma çabaları oldukça traji-komik, şok edici ve ne yazık ki bir o kadar da tanıdıktır.

Yazan: Şenay Tanrıvermiş

Yöneten: Hülya Karakaş

Oyuncular: Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu, Hülya Karakaş, Ayşenur Nuhoğlu, Mert İşcan

Müzik: “Çok Derdim Var Çok” Söz ve Müzik: İlyas Keçeci

“El Dediğin” Söz: Hülya Karakaş, Müzik: Kaan Nuhoğlu

Yönetmen Yardımcıları: Eylül Başoğlu , Rojda Karakuş

Hareket Düzeni  Danışman:  Ziver  Armağan Açıl

Sahne ve Kostüm Tasarım Danışmanı: Filiz Tarlabaşı

Efekt Tasarım: Nesin Coşkuner

Yapım: Mask-Kara Tiyatrosu-   Genel Sanat Yönetmeni: Nurhan Uslu

www.maskkara.com