Birkaç gün önce açıklanan 89. Oscar Ödülleri’nin adayları kimilerine göre beklenildiği gibiydi, kimilerine göre ise biraz şaşırtıcıydı. Ama sonuç olarak “Film” kategorisine toplamda 10 film aday olarak gösterildi ve 2016 yılının festivallerinden iddialı bir şekilde ayrılan filmler öne çıktı. Bu filmlerin başında kuşkusuz ki Moonlight, La La Land ve Manchester by the Sea yer alıyor ve ödülün bu üç filmden birine gidileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

rs-248320-emma-stone-ryan-goseling-la-la-land-sing-dance-trailer1

Şimdi bu üç filmi biraz değerlendirelim ve soralım, “Sizce kim alır?”. Damien Chazelle’ın çok konuşulan müzikali La La Land, 14 adaylık alarak All About Eve ve Titanic’in rekoruna ortak oldu. Yılın filmi olarak lanse edilen Moonlight ise toplamda sekiz adaylık alarak La La Land‘den sonra öne çıktı. Bir diğer film olan Manchester by the Sea‘nin adaylık sayısı ise altıda kaldı. 2016 yılında biten birçok festivalde de öne çıkan bu üç film idi. IMDB verilerine göre Moonlight’ın 141, La La Land’in 134, Manchester by the Sea’nin ise 94 ödülü var. Eleştirmenlerin favorisi olarak her ne kadar Moonlight gösterilse de 14 adaylık alan La La Land’in de şansı oldukça yüksek.

Ancak burada devreye yine Akademi giriyor. Nasıl bir konuyu seçecekleri, neyi beğenecekleri büyük bir merak konusu. Politik düşünülüp ödülü Moonlight mı alacak, yoksa 2011 yılında zafer kazanan müzikal film The Artist gibi La La Land mi heykeli kucaklayacak? Ya da ters köşeye gidilip dram yönü ağır basan Mancherster by the Sea mi sahneye çıkacak? Geçmiş ödüllerine baktığımızda 2013 yılında Operasyon Argo, 2014 yılında köleliği anlatan 12 Years a Slave, 2015 yılında Hollywood sektörünü inceden eleştiren Birdman ve 2016 yılında kilisenin çocuk tacizlerini ortaya çıkaran gazeteciler ordusu Spotlight ödülleri kucakladı. Konu itibari ile baktığımızda son 4 yılda ödülleri alan filmlerin hep bir derdi var. Anlatmak istedikleri meseleler ya gerçek meseleler ya da hayali senaryolar üzerine kurulu. 

moonlight

Bu yıl Akademi nasıl bir yol izleyecek bir düşünelim. Moonlight‘ın her ne kadar hikayesi yavaş işlense de anlatmaya çalıştığı mesele siyahi bir mesele ve en önemlisi de LGBTİ bireyleri odak noktası. Yani La La Land‘den daha iyi bir konuya ve mevzuya sahip. Hazır Trump da bu meseleye karşı çıkıyor iken Moonlight‘ın “En İyi Film” ödülünü alması Trump’a imece usulü bir gönderme ile de sonuçlanabilir.

14 adaylık alan La La Land ise elde ettiği adaylıkların çoğunu kazanarak en iyi filmi de alabilir. Leonardo Dicaprio‘nun ödül alamamasıyla işin PR ve magazinsel kısmını üzerine alıyordu Akademi yıllardır. Leo’nun geçen sene ödül almasıyla beraber akademi en büyük reklam boyutuna kavuştu. Yani Akademi La La Land’in film, yönetmen, kadın, erkek, senaryo dallarında ödül alıp 91’den beri gerçekleştirmedikleri “Büyük Beşli” döngüyü tamamlamak da isteyebilir ve işi magazinsel boyut da katabilir. Daha önce bu beşli ödülleri It happened one night (1934) , One flew over the cuckoo’s nest (1975) ve The silence of the lambs (1991) filmleri almıştı. Ancak yine geçmişe baktığımızda 2016 yılında 12 adaylık alan The Revenant‘ı, 6 dalda adaylık alan Spotlight tahtından etmişti.  2014 yılında ise 10 dalda aday olan Gravity filmini ekarte edip 6 dalda adaylık alan 12 Years a Slave filmi kucaklamıştı. Yani bir filmin fazlaca adaylık almasını Akademi ciddiye de almayabilir. 

caseyaffleckmanchesterbythesea-1200x520

Bir başka film olan Manchester by the Sea‘de güçlü bir rakip gibi görünüyor ancak işlediği hikaye ile diğerlerine fark atacak kadar iyi görünmüyor. Film gerçekten muazzam. Çok iyi eleştiriler aldı. Özellikle de Casey Affleck‘in muhteşem performansı ile, ki En İyi Erkek oyuncu ödülünü alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Moonlight ve La La Land’in gücüne çok yakın değil maalesef. Akademi burada filme hak ettiği tek bir ödülü (En İyi Erkek) verecek gibi duruyor. 

Her yıl favori gösterilen filmlerin olduğu Oscar gecesine bu yıl hangi filmin geceye damga vuracağı az çok tahmin edilse de her an bir sürpriz ile de karşılaşabiliriz. Şimdiden yapılmaya başlanan “En İyi Film” kategorisi anketlerinde ise önde giden La La Land gibi görünüyor. Ancak Akademi bu üç favorinin dışında diğer aday filmlerden birine de ödül verebilir. Mesela Arrival alsa şaşırılır ya da Hacksaw Ridge! Tüm bunların cevabı 26 Şubat’ta ortaya çıkacak. Ya La La Land geceyi yıkıp geçecek, ya da ters köşe olacak…