Kemanın hikayesi bir hayli uzun. Tarihi beşinci yüzyıla kadar uzanıyor. Aradaki bu uzun süreçte birbirinden yetenekli keman virtüözleri gelip geçmiş elbette. O yüzdendir ki bu listeyi hazırlamak hiç de kolay değil. Kolay olmadığı gibi riskleri de var. O yüzden kişisel zevkleri bir kenara bırakıp, müzik dünyasında herkesçe kabul görmüş birbirinden yetenekli bu isimleri sıralamak hem keyifli hem değil.

Son derece hassas olmak gerektiğini düşündüğüm bu seçimleri yaparken kimseye haksızlık etmemek, büyük yeteneklere saygısızlık yapmamak için büyük gayret sarf etmek gerekiyor.

İşte bütün bu endişelerimiz ile beraber yine de keyif alarak oluşturduğumuz, geçmişten ve günümüzden en iyi on keman virtüözü!

Niccolo Paganini

Onun virtüöz yeteneklerini kanıtlamak için herhangi bir ses ya da video kaydına sahip değiliz.  Ancak onun müzikal düzenlemeleri, hesapları ve elbette besteleri ile tüm zamanların en iyi kemancılar arasında saymamak mümkün değil.  Olağanüstü teknik becerisi, keman çalma tekniği ve bestelerinde yer alan duyguları onun yeteneği ile birleşince büyük yeteneği de ortaya çıkıyor. Bu büyük yetenek ardından gelen Robert Schumann , Liszt ve Brahms gibi bir çok besteciyi de etkilemiştir.

Niccolo-Paganini

Pablo de Sarasate

Beş yaşındayken keman çalmaya başlayan Sarasate, sekiz yaşında halka açık ilk konserini vererek bir virtüöz olarak tanınmasını sağladı. 17 yaşında iken Paris Konservatuvarı‘nda yüksek onur kazandı. Besteci 19. yüzyılda İspanyol müziğinin yaygınlaştırılmasında büyük ölçüde sorumlu oldu. 1844 yılında doğduğu göz önüne alındığında, onun çalışmalarının video değil ama ses kayıtlarına ulaşabilir durumdayız. İşte 1904 yılına ait bir kayıt.

pablo-de-sarasate