Notice: Undefined property: stdClass::$popup_type in /home/kelmasi/public_html/wp-content/plugins/popup-manager/popup-manager.php on line 2483

Christopher Nolan‘ın çok konuşulan “Interstellar” filmi vizyona girdi. Bilim kurgu tadında olan film, tüm dünyada hem olumlu hem de olumsuz eleştrilere maruz kaldı. Filmin ardından izleyen birçok kişinin aklına sorular yerleşti. Hal böyle olunca da bilim kurguya olan merak daha da arttı. Halbuki bu türde çekilen, geçmişten bugüne yapılmış birçok bilim kurgu filmi izledik. Sinemanın farklı konularının işlendiği zamanlarda bilim kurgu 1960’lı yıllardan başlayıp, 2000’li yıllara kadar altın bir çağ yaşadı. Bu çağ 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından çekilen hatta bilim kurgunun en iyisi sayılan 2001: A Space Odyssey ile zirve yaptı. Ardından Star Wars serileri ile bilimin hem görsel anlam da şaheserliğine hem de içinde aksiyon, korku gibi öğelerin de barındırılabileceğini görmüş olduk. 90’lı yıllara doğru bu tarz gittikçe gelişti ve bilim kurgu tadından yenmez bir hale dönüştü. Devamında ise 2000’li yıllara doğru Harry Potter serileri ile başlayan, Matrix ile sınırları zorlayan ve Avatar gibi bizleri hem ağlatıp hem de kafamızı karıştıran yapımlara şahit olduk. Ve çok daha ilerisinde 2008-2013 yılları arasında X-Men’ler, Mr. Nobady, Rise of the Planet, Star Trek, Minorty Report, The Fountain ve Inseption derken bilim daha da ileri taşındı ve bugün Gravity, Interstellar gibi filmler karşımıza çıkmaya başladı.

Elbette bilim kurgunun da kendi içinde bir çok farklı türü bulunuyor. Konusu uzayda geçen bilim kurgudan, konusu uzayda değil de boşlukta, düşüncede ya da serbest ve özgün konseptinden geçen hikayelerden oluşan bilim kurgu filmleri mevcut. Biz bu yazıda, uzayın derinliklerinde geçen filmleri derlemeye çalıştık.

2001 A Space Odyssey (1968)

2001-a-space-odyssey_449651

2001: Bir Uzay Destanı, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bir bilim kurgu filmi. Senaryosu Kubrick ve ünlü bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke tarafından kaleme alınmış. Bana sorarsanız bilim kurgu dalında çekilmiş en başarılı film. İnsan evrimi, teknoloji, yapay zeka ve tematik gibi unsurlarını işliyor ve bilimsel gerçekliği, öncü görsel efektleri ile dönemin kült haline geliyor. Bir grup maymunun milyonlarca yıl önceki görüntüleriyle başlayan filmde hikaye, onların arasına düşen bir parçayla değişime uğradıklarına vurgu yaptıktan sonra bir uzay aracına geçiş yapmaları ile başlıyor. Filmin Ay’daki sahneleri tasvir eden çekimleri bir yıldan uzun sürede ve henüz insanoğlu ayak basmadan önce tamamlanmıştır. Neil Amstrong’un seyahati sonrası Kubrick’in en ince detaya kadar -henüz açıklanmamış- gerçeklere bağlı kaldığı şaşırtıcı bir biçimde göze çarpar. 2001 kuşkusuz, insanı hayvanlardan ayıran en büyük adımın ‘zeka’nın ortaya çıkması olarak tanımlar ve binlercesinin yanısıra şu soruyu sorar: bir sonraki ayrım noktası ne? Evrimin bir sonraki basamağı hangisi? İlkini başlatan dış bir güç müydü? Eğer öyleyse bu kez bizi ne bekliyor?

Black Hole (1979)

Black Hole Movie Remake

The Black Hole 1979 yılı yapımı Gary Nelson tarafından yönetilmiş olan ABD yapımı bir filmdir. İyi bir bilim kurgu olduğu söylenemezse de hikaye ve anlatım olarak çok başarılı bir yapımdır. Uzayda yaşam var mı? Bu sorunun cevabını aramak için USS Cygnus isimli uzay gemisi ile yola çıkan Dr. Reinhardt ve ekibinden 20 sene boyunca haber alınamaz ve öldüklerine kanaat getirilir. 20 sene sonra aynı amaç için yola çıkan USS Palomino isimli uzay gemisi ve 5 kişilik ekibi dünyadan çok uzaklarda Cygnus’a rastlar. Gemiyi kurtarmaya çalışırken kara delikte sıkışıp kalırlar ve hikaye burada baslar. The Black Hole enteresan hikayesi ile bilim kurgu filmi olarak sinema tarihindeki yerini almıştır.

The Right Stuff, 1983

eleitos

Boşluktaki Kahramanlar 1983 yılında Philip Kaufman tarafından çekildi. Tom Wolfe‘un The Right Stuff’ adlı romanından uyarlanan film,  yedi cesur astronot ve maceracı bir test pilotunun yaşamını, ve yaşadıkları dönemi anlatıyor. İzlemesi keyfili olan filmin tam dört Oscar’ı bulunuyor. The Right Stuff, öncü Merkür astronotları olan Shepard, Grissom, Glenn, Carpenter, Schirra, Cooper ve Slayton’ın ilkel bir uzay aracıyla yeni ufuklara yol almaları üzerine yoğunlaşmış güzel bir bilim kurgudur.

Apollo 13 (1995)

52575

Apollo 13, 1970’deki başarısız olan Ay görevini dramatize eden bir filmdir. Film, Jim Lovell ve Jeffrey Kluger tarafından, William Broyles Jr. ve Al Reinert yazar ekibinin Lost Moon adlı kitabından sinemaya uyarlanmıştır. Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton, Gary Sinise, Ed Harris ve Kathleen Quinlan gibi yıldızların rol aldığı filmi Ron Howard yönetmiştir. Müthiş görsellikleri ve uzay serüvenini içinde barındıran filmde; Aynı ekipte olan Jim Lovell (Tom Hanks), Ken Mattingly (Gary Sinise) ve Fred Haise (Bill Paxton) Apollo 13 görevi için altı ay süren bir hazırlık döneminden geçerler. Apollo 13 fırlatıldıktan sonra daha Ay yörüngesine girmeden bir elektrik arızası yüzünden zorlu anlar yaşar. Ekip, uzay mekiğinde oksijensiz kalma tehlikesiyle Dünya’ ya geri dönmeye karar verir fakat uzay mekiği çok büyük hasar görmüştür ve enerjisiz kalmıştır. Kalbinizi sıkıştıracak bir hikayeye sahip olan film, Amerikan tarihinin en büyük krizlerinden biri olarak anılan gerçek bir hikayeden yola çıkarak o dönemin en çok konuşulan filmleri arasında yerini aldı.

Armageddon (1998)

Armageddon

Armageddon, başrollerini Bruce WillisLiv Tyler ve Ben Affleck‘in paylaştıkları, Michael Bay‘in yönettiği Amerikan bilim kurgu filmidir. Filmin müziğini Aerosmith grubu I Don’t Want to Miss a Thing adlı şarkısıyla yapmıştı. Öyle ki şarkı, filmden daha çok tutuldu. Bir göktaşının yörüngesiyle dünya kesişmektedir ve hesaplara göre bu göktaşı dünyaya çarpacaktır. Bu çarpmayı engellemek üzere bir sondajcı görevlendirilir ve daha sonrasında göktaşına doğru bir yolculuk başlar. Yolda uğradıkları Rus uzay istasyonu infilak etmiş ve içindeki astronotu almışlardır. Film, 1998 yılının başarılı bilim kurgu filmlerinde sayılır. Film aylarca konuşulmuş, eleştirmenler tarafından tam not almıştır.

Solaris (2002)

solaris-hd-altyazili-izle

Başarılı doktor Chris Kelvin (George Clooney) gizemli bir uzay gemisinde yaşananları araştırması için görevlendirilir. Solaris isimli bir gezegen üzerine araştırmalar yapan Prometheus isimli bu mekiğin içerisinde bulunan mürettebatı inceleyecek olan doktor başlarda bunun sıradan bir görev olduğunu düşünür. Ancak bu fikri gemide yaşanan tuhaf durumları fark etmesiyle son bulur. Bilimkurgu türünün en önemli romanlarından biri olan Stanislaw Lem‘in eserini ilk olarak yönetmen Tarkovski, 1972 yılında sinemaya uyarlamıştır. 1972 yapımı filmin yeniden çevrimi olan bu yapıtın yönetmen koltuğunda Steven Soderbergh bulunuyor.